Bog: Digitaliseringen har et klimaaftryk, som mange overser

Forsker og forfatter Lotte Nyboe sætter i sin nye bog tal og cases på det, mange virksomheder helst ikke taler for højt om.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Meget digitalisering markedsføres som grøn og bæredygtig. Papirløse arbejdspladser, cloud-løsninger, smarte algoritmer og fjernarbejde, så arbejdsdagen ikke trækker et spor af benzinos efter sig.

Det er ikke helt forkert. Men det er heller ikke hele historien.

For datacentre bruger store mængder energi og vand. AI-modeller kræver betydelig computerkraft at træne. Hardware slides ned og ender som affald. Og den konstante digitale acceleration sætter sine spor på både klimaet og de mennesker, der skal følge med.

Det er præmissen for ”Bæredygtig digitalisering – for mennesker, miljø og bundlinje” af Lotte Nyboe, der udkom 17. april.

Forfatteren er cand.mag. i engelsk og kulturstudier, har en ph.d. fra Syddansk Universitet, forsker i digitalisering og prøver i bogen at besvare spørgsmålet om, hvad vores digitale vaner egentlig koster.

Bogen er praksisorienteret snarere end akademisk. Hvert kapitel trækker på cases og interviews fra danske virksomheder som Umbraco, Zetland og TypoConsult, der alle har gjort bæredygtig digitalisering til en konkret målsætning og fortæller, hvordan de i praksis griber opgaven an.

Emnerne spænder fra algoritmernes effekt på vores adfærd og grøn kodning til ESG-rapportering, datahåndtering, hardwarens livscyklus og ledelsens ansvar.

Et centralt argument er, at bæredygtig digitalisering ikke kun handler om at reducere CO₂-aftryk, men også om at skabe organisationer, der ikke slider medarbejdere op i processen.

Bogen henvender sig primært til ledere og medarbejdere, der arbejder med digital omstilling og gerne vil gøre det med mere omtanke.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S