Alle EG's 1.100 udviklere får nu hjælp af AI til at skrive kode: "Nogle af de bedste er blevet fem til ti gange mere produktive"

EG har foretaget 46 opkøb de seneste seks år, og der er flere på vej, siger CEO Mikkel Bardram. Computerworld har talt med EG-topchefen om AI, opkøb, en fremtidig børsnotering og hvornår selskabet bliver profitabelt efter en årrække med gedigne underskud.

Artikel top billede

(Foto: EG/PR: Joshua Tree Photography)

Hos det danske softwareselskab EG er det ikke længere it-udviklerne, men derimod kunstig intelligens, der ofte skriver kode, når nyt software skal udvikles, rettes til eller vedligeholdes.

Det fortæller EG-topchef Mikkel Bardram til Computerworld, der taler med ham i forbindelse med selskabets regnskab for 2025, der blev offentliggjort tirsdag morgen.

"Vores udviklere er gået fra at skrive kode selv til, at koden i stigende grad bliver skrevet af AI – selvfølgelig monitoreret og godkendt af vores egne udviklere," siger Mikkel Bardram.

Det giver enorme gevinster for produktiviteten.

"Det varierer lidt afhængigt af teams, men vi regner med en gennemsnitlig fordobling i vores produktivitet inden for udvikling i år. Vi ser også, at nogle af de bedste er blevet fem til ti gange mere produktive," fortsætter EG-topchefen.

Han tilføjer, at samtlige af EG's 1.100 udviklere i dag arbejder specialiseret med AI.

Ifølge Mikkel Bardram er de samme AI-værktøjer rullet bredt ud til hele organisationen, hvilket gør det lettere at onboarde nye medarbejdere.

EG's største AI-satsning ligger dog ude hos kunderne. Selskabet bygger branchespecifikke AI-agenter, der integreres direkte i den software, kunderne allerede bruger.

Ifølge EG sparer praktiserende læger eksempelvis 1-2 timer i administration om dagen, fordi AI automatisk laver patientnotater og opsummerer journaler, ligesom håndværkere får hjælp til at tage opkald og planlægge arbejde ved hjælp af AI.

Vokser, men skriver underskud

Det er ikke kun brugen af AI, der er vokset i EG de seneste år.

EG har siden 2019 gennemført 46 opkøb og samlet selskaberne i én fælles driftsmodel, hvor alle kunder serviceres fra samme system, og alle medarbejdere i de forskellige afdelinger arbejder med de samme værktøjer.

Det gør, ifølge Mikkel Bardram, det lettere og mere gnidningsfrit at integrere de opkøbte selskaber og onboarde både nye kunder, men også nye medarbejdere internt i EG.

Kundetallet steg alene i 2025 med 5.000 til i alt 47.000, mens antallet af medarbejdere voksede med cirka 400 til 2.586.

"2025 var et godt og vigtigt år for EG, der markerer et vendepunkt for os. Vi har afsluttet vores investeringsfase, fået refinansieret vores gæld, og alt er på plads til det næste vækstkapitel," fortæller Mikkel Bardram.

EG omsatte i 2025 for over 2,8 milliarder kroner, en vækst på 11,5 procent.

Det justerede driftsoverskud før renter, skatter og afskrivninger (EBITDA) steg 26 procent og landede på lidt over 1 milliard kroner.

Men kigger man på bundlinjen, fortsætter EG med at skrive røde tal. Resultatet for året landede på minus 693 millioner kroner, hvilket placerer sig i rækken af underskud, selskabet har haft de seneste fem år.

Det skyldes tre ting, forklarer Mikkel Bardram. Selskabet har bogført 398 millioner kroner i såkaldte non-recurring items — blandt andet investeringer i driftsmodellen, integration af opkøbte selskaber og etableringen af et udviklingscenter i Indien.

Dertil kommer renteudgifter på gælden samt regnskabsmæssige afskrivninger på de mange opkøb.

"Det er noget, der inden for de næste 24 måneder vil gå mod nul," siger Mikkel Bardram, der peger på 2027 som det tidspunkt, hvor profitten for alvor begynder at vende.

"EG passer godt til en børsnotering"

I starten af 2026 har EG refinansieret hele gælden til lavere rente og længere løbetid og samtidig frigjort knap 2 milliarder kroner til nye opkøb.

Pengene er allerede sat i arbejde, da EG alene i første kvartal har købt fire selskaber - LEX247 inden for legal tech, Cubit inden for kvalitets- og asset management samt Edlevo og HR & Payroll-forretningen fra Tieto, sidstnævnte selskabets hidtil største opkøb.

"I Q1 købte vi fire selskaber, hvilket svarer til 10 procent vækst for hele EG," siger Mikkel Bardram, der forventer fortsat fornuftig vækst på opkøbssiden i år.

Han fremhæver samtidig digital suverænitet som et stigende krav fra kunderne. EG's data ligger i Europa, og selskabet kan skifte mellem forskellige sprogmodeller frem for at være låst til én leverandør, hvilket ifølge Mikkel Bardram har øget efterspørgslen på EG's løsninger i 2026.

EG's ejer, kapitalfonden Francisco Partners, har tidligere peget på selskabet som en god børskandidat – hvilket Mikkel Bardram er enig i.

"EG passer godt til en børsnotering, fordi vi har en stabil vækst, en god udvikling i vores driftsindtjening, en høj del af vores forretning, som er abonnementsforretning, og vi er vældig diversificeret på tværs af lande og brancher, så der er en god sikkerhed i det, vi leverer."

"Så EG er en fin kandidat til at gå på børsen. Men vi må også se, hvad der sker i den næste tid," fortsætter Mikkel Bardram, men understreger, at beslutningen ligger hos bestyrelsen og ejerne.

I hvilket land en eventuel børsnotering skulle ske, vil han ikke sætte ord på.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect