Trump raser mod digital skat: Truer med gigantisk toldhammer

Den amerikanske præsident advarer om, at lande, der indfører skat på digitale tjenester fra amerikanske selskaber, vil blive ramt af massiv told på eksporten til USA.

Artikel top billede

(Foto: Public Domain / Sgt. 1st Class Jim Greenhill)

USA’s præsident, Donald Trump, skruer nu markant op for presset mod lande, der vil beskatte digitale tjenester fra amerikanske selskaber.

I et opslag på sit sociale medie Truth Social skriver præsidenten, at lande, der indfører en sådan skat, vil blive mødt med 100 procent told på varer, der sendes til USA.

"Lad denne erklæring være en klar meddelelse om, at ethvert land, der indfører en sådan skat, straks vil blive pålagt en 100 procent told på alle varer, der sendes til USA," skriver Donald Trump.

Ifølge den amerikanske præsident er adskillige europæiske lande allerede på vej mod at indføre en sådan skat på digitale tjenester.

En sådan told vil - ifølge præsidenten - overtrumfe alle andre aftaler og træde i kraft omgående.

Kan ramme både EU og enkelte lande

Frankrig har tidligere indført en beskatning på tre procent af digitale tjenester, som rammer selskaber som Facebook, Amazon og Apple.

Det har den seneste måned flere gange fået den amerikanske præsident til at true Frankrig med, at han blandt andet vil indføre 100 procents told på franske vine, hvis landet ikke dropper den digitale skat.

EU undersøger i øjeblikket muligheden for at indføre en ny afgift på digitale tjenester som led i forhandlingerne om EU’s næste langsigtede budget for perioden 2028 til 2034.

På baggrund af beregninger fra Spanien, Frankrig og Italien, der allerede har en digital skat, har EU-Kommissionen ifølge mediet regnet sig frem til, at en digital skat kan indbringe fem milliarder euro om året, skriver EuroNews.

Ikke første trussel mod tech-skat

Det er ikke første gang, Donald Trump truer med told som svar på forsøg på at beskatte eller regulere amerikanske tech-selskaber.

Den amerikanske præsident kom med lignende trusler sidste år.

Dengang skrev han i et opslag på Truth Social, at skat på digitale tjenester er designet til at "skade eller diskriminere" amerikansk teknologi.

Den nye trussel kommer samtidig kort før den deadline, Donald Trump har givet EU for godkendelsen af en handelsaftale med USA.

Aftalen indebærer en toldsats på 15 procent på de fleste eksportvarer fra EU.

I begyndelsen af maj gav Donald Trump EU frist til den 4. juli.

Hvis fristen ikke bliver overholdt, vil EU blive pålagt højere toldsatser, lød truslen dengang.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S