Du kender MacBook Pro - men er du klar til MacBook Ultra?

Apple er snart klar til at slippe et nyt stort dyr løs på savannen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Det er i år 20 år siden, at Apple lancerede den første MacBook Pro.

Dengang afløste den PowerBook som den mest kraftfulde bærbare computer i Apples sortiment.

Men meget tyder på, at dens dage som det største dyr på savannen i Apple-land kan være talte.

Ifølge Bloomberg kan Apple nemlig allerede i slutningen af 2026 eller begyndelsen af 2027 være klar med en helt ny topmodel, der ifølge rygterne vil få navnet MacBook Ultra.

Den kommende MacBook Ultra forventes ifølge Bloomberg at komme i en 14-tommer- og en 16-tommerudgave, ligesom det er tilfældet med MacBook Pro.

Den vil ifølge rygterne få et nyt og tyndere design og derudover som noget helt nyt blive udstyret med en touchfølsom OLED-skærm. Dermed vil den ikke alene blive Apples første bærbare computer med OLED-teknologi, men også Apples første bærbare computer med en touchskærm.

Stort kursskifte

Touchskærmen vil være et betydeligt kursskifte hos Apple, der i årevis har holdt fast i, at touchskærme er forbeholdt iPhone, iPad og Apple Watch, mens Mac-computere skal betjenes med en mus eller et touchfelt og et tastatur.

Det har tidligere været fremme, at Apple planlægger at implementere en ny brugerflade i macOS, der automatisk skifter mellem at være optimeret til touch og "peg og klik".

Forventningen har hidtil været, at Apples kommende Mac-topmodeller ville blive udstyret med nye M6-chips. Men alt peger nu på, at vi under motorhjelmen på en MacBook Ultra i stedet vil finde en M5-chip, hvor kunderne vil kunne vælge mellem enten en M5 Pro eller en M5 Max.

De to M5-chips bygger på en 2-nanometerproces og bliver produceret af TSMC.
Men mens Apple planlægger en ny topmodel, skabte selskabet tidligere på året opsigt med lanceringen af den billige MacBook Neo.

Læs Computerworlds test af den her:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse