Danmark halter efter med biometri-pas

Danmark er angiveligt først klar med nye chipbaserede pas med biometriløsninger ved EU's deadline i august 2006. Sverige og Norge er klar allerede nu, og Tyskland følger efter i næste måned.

Svenskerne har siden første oktober udstedt pas, der lever op til EU's krav til fremtidens pas med biometri-løsninger til ansigtsgenkendelse.

Også i Norge er man klar med nye pas, mens Tyskland ifølge EU-institutionen IDABC udsteder de første nye biometri-pas i november.

Danmarks nabolande lever således allerede nu op til EU's krav om senest ved udgangen af august 2006 at udstede pas med biometri-løsninger til ansigtsgenkendelse.

Arbejdet er også sat i gang i Danmark, men her kommer de nye pas først umiddelbart før EU's deadline næste sommer, oplyser kontorchef i Justitsministeriet, Michael Højer Larsen.

Samme melding kommer fra vicerigspolitichef Peter Carpentier i Rigspolitiets Dataafdeling.

- Beslutningen om de nye pas er truffet senere i Danmark end i vores nabolande, og derfor er vi kommet senere i gang. Det tager et stykke tid at få produktionen omstillet, siger Peter Carpentier.

- Vi indfører biometri i passene fra august næste år. Selve pas-produktionen er outsourcet til virksomheden Setec, der vil levere passene til den tid, siger han.

Setec står ifølge Peter Carpentier også for de nye pas i eksempelvis Sverige. Danmark får en tilsvarende løsning.

- Det danske pas er forberedt til det. Det eneste, der sker, er, at passet på siden med personoplysningerne fremover skal have indlagt en chip med de relevante oplysninger om passets indehaver, siger Peter Carpentier.

Chippen vil blandt andet indeholde et digitalt foto, der gør det muligt elektronisk at sammenligne ansigtet på passets retmæssige indehaver med ansigtet på den person, der rejser med passet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS