Hitman- og EU-penge til ulønnet dansk spilplan

En gruppe af 25 danske spiludviklere vil skabe et nyt dansk spileventyr og satser op mod to millioner kroner på at have en spildemo klar til marts. EU-penge og royalties fra salget af Hitman skal hjælpe på vej.

Økonomisk succes for de danske Hitman-spil fører nu til et ambitiøst forsøg på at skabe en ny dansk verdens-succes i spilbranchen.

Omkring 25 spiludviklere har slået sig sammen som ZeitGuyz Game Developers, der med base i Væksthuset på IT-Universitetet i København er i fuld gang med at udvikle en demo af et nyt spil.

Projektet føres an af 46-årige Morten Iversen, der i fem år har arbejdet med IO Interactive om udviklingen af spil som Hitman og Freedom Fighters.

Pengene fra royalties og aktiesalg skyder han nu i det nye projekt, som EU netop har støttet med over 370.000 kroner.

- Vi vil gerne have de rigtige investorer, gerne nogle danske, men det får vi ikke, før vi får vist, at vi har en interessant demo og en veludviklet forretningsplan. Vi regner med at skyde 1,5 til 2 millioner kroner i demoen, fortæller Morten Iversen.

Han kalder demoen for projektets visitkort, og den skal bruges til marts, når ZeitGuys på spilmessen E3 i Los Angeles skal overbevise et spilforlag om at investere i projektet.

Målet er at begynde udviklingen af spillet næste år, så det kan lanceres i hele verden i 2008.

Ingen af de 25 personer i projektet får lige nu løn.

- Men det er ikke et fritidsprojekt. Hovedparten sidder fuldtid, men de er selvfinansierende i den forstand, at de omlægger lån og låner af familien, siger Morten Iversen.

Hos IO Interactive var han med til at forfatte og udvikle historien bag Hitman. Det nye spil skal i stil minde om de succesrige spil Halo og Half-Life 2, som foregår i et mere dystert univers.

Ifølge Morten Iversen er det bærende element, at man har tilføjet ting til spiloplevelsen, som ikke er set før. Nærmere vil han ikke beskrive det.

ZeitGuys vil ikke udvikle den tekniske platform til spillet fra bunden, men i stedet basere sig på middleware-softwaren Renderware, som ejes af Electronic Arts og er den mest udbredte i branchen.

Det står samtidig fast, at målet er udgivelse på spilkonsoller, selvom det ikke ligger klart, om det bliver den nuværende eller næste generation af konsoller.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S