IT-Brancheforeningen ønsker flere it-penge

Flere offentlige kroner til it-forskning er øverst på ønskesedlen når IT-Brancheforeningen i morgen torsdag mødes med statsministeren og resten af Globaliseringsrådet for at diskutere Danmarks fremtid.

Hvordan sikrer vi Danmarks velstand og internationale konkurrenceevne fremover?

Det er det store spørgsmål, som Globaliseringsrådet skal finde svaret på.

Står det til Jakob Lyngsø, administrerende direktør i IT-Brancheforeningen, er en massiv indsprøjtning af offentlige kroner til it-forskning helt nødvendig.

I morgen torsdag skal han til møde med Globaliseringsrådet og diskutere innovation og Danmarks fremtid set med it-øjne. Med på mødet er også Tom Togsverd, direktør for ITEK under Dansk Industri, samt profiler fra forskningsverden og fra erhvervslivet.

Øverst på Jakob Lyngsøs ønskeliste står flere offentlige kroner til forskning på it-området.

– It-kompetencer er et af de elementer, Danmark skal leve af i fremtiden, og derfor er det meget vigtigt med en ganske betydelig offentlig betalt it-forskning, siger Jakob Lyngsø.

Langt fra målsætningen

I øjeblikket trækker private firmaer næsten hele læsset, mener IT-Brancheforeningen.

I 2003 blev der ifølge Jakob Lyngsø for eksempel brugt godt 8,2 milliarder kroner på forskning og udvikling på it-området i Danmark.

Blot 0,7 milliarder af kronerne blev dengang betalt af det offentlige, hvilket svarer til otte procent. Resten foregik for private midler.

– Det forhold er fuldstændigt utilstedelig, og det skal der simpelthen laves om på, siger Jakob Lyngsø.

Ifølge Tom Togsverd betyder det en risiko for, at multinationale it-firmaer styrer uden om Danmark.

– De kigger efter, om der er gode kandidater at ansætte og efter mængden af forskning, der bliver offentliggjort. Og private firmaer offentliggør meget lidt af deres forskning, siger han.

Målsætning: Flere midler
Den fælles målsætning, som EU-landene blev enige om i 2002, er, at en tredjedel af forskningen bør finansieres af offentlige midler.

Ved at leve op til den anbefaling, kunne der blive lagt et solidt fundament af dansk grundforskning på it-området. Og ved at bruge flere offentlige kroner på it-forskning på universiteterne, vil også it-uddannelserne få et løft, mener Jakob Lyngsø.

Forskningsmiljøer vil blomstre op, og kandidaterne, der bliver spyttet ud, bliver bedre.

It skal opprioriteres i skolerne

Men det nytter ikke meget, hvis der ikke er interesse for faget blandt de unge. Derfor er et andet af IT-Brancheforeningens ønsker for Danmarks fremtid, at it bruges langt mere i undervisningen i folkeskolen og gymnasiet.

– Det er en meget langsigtet øvelse, men håbet er, at det vil kunne skabe interesse for it blandt de unge. Samtidig tror jeg, at indlæringen kan blive væsentligt større, hvis vi bliver bedre til at bruge it i undervisningen, siger Jakob Lyngsø.

Globaliseringrådet er sammensat af fem ministre, med Statsministeren i spidsen, og en række nøglepersoner fra erhvervlivet, de faglige organisationer og universiteterne.

I løbet af foråret vil rådet komme med et samlet oplæg til Danmarks fremtid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S