Danske Dangaard vil rykke globalt

Efter at have sat sig tungt på mobildistribution i Europa vil Dangaard Telecom nu fortsætte væksten i Afrika, Indien og Østeuropa på én gang.

Verdens andenstørste distributør af mobiltelefoner og tilbehør, Dangaard Telecom i Padborg, buldrer fortsat frem.

– Vi vil være verdens største, og der er ikke langt op til nummer et. Hvis vi fortsætter med at vokse med denne fart, overhaler vi ham på et år eller to, siger administrerende direktør Steen F. Pedersen.

Seneste årsregnskab, der netop er blevet offentliggjort, viser en omsætning, der voksede med en femtedel til 11,5 milliarder kroner, mens overskuddet blev på 134 millioner kroner.

Afrika bobler

Nu skal væksten fortsætte uden for Vesteuropas grænser.

I løbet af 2005 er Dangaard rykket ind i Polen og Dubai for at etablere brohoveder til nye lovende markeder i Østeuropa, Indien og Afrika.

– Afrika er begyndt at boble. Det vil ikke vokse så hurtigt som Kina og Indien, men vi tror på, at Centralafrika i løbet af to år vil blive et kolossalt spændende marked. Mobiltelefoni vil snart erstatte fastnet fuldstændigt, siger Steen F. Pedersen.

Derefter hedder næste skridt i det globale erobringstogt Asien, hvor Dangaard er gået på jagt efter det rigtige sted at etablere sig. Men selvom Kina er et vigtigt marked, har Dangaard foreløbigt valgt at holde sig helt uden for Folkerepublikken.

– Der er store muligheder i Kina, men det er for vanskeligt inden for vores område. Landet er stadig meget lukket, og det kræver kolossal støtte fra lokale spillere at få succes, siger direktøren.

Telefonerne stiller større krav

Selvom 2005 i høj grad har handlet om at få godt fat på markedet uden for Vesteuropa, voksede Dangaard også på lokalmarkedet, selvom det efterhånden er godt mættet.

Hemmeligheden har været stigende krav til mobildistributørerne, i takt med at telefonerne bliver mere avancerede, lyder det fra Dangaard.

Overgangen til PDA'er og smartphones betyder nemlig, at det er nødvendigt at råde over en række ingeniører, der kan tilpasse og certificere telefonerne til hvert enkelt mobilnet.

– Derfor er det blevet svært for de små spillere på markedet. Vi har den klare fordel, at vi har en stor, international organisation, forklarer Steen F. Pedersen.

Dangard har knap tusind medarbejdere i 14 lande – heraf 300 i Danmark – men der er dog langt op til monopollignende tilstande. Firmaet sidder på to procent af verdensmarkedet, hvor der årligt sælges op mod 800 millioner mobiltelefoner.

I de fleste europæiske lande har Dangaard en markedsandel omkring 15 procent, mens syv ud at ti mobiltelefoner solgt i Danmark er leveret af firmaet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job