Fup med Google-links

Det kan lade sig gøre at fuppe sig til flotte, men ufortjente placereringer på Google-søgninger, viser flere tilfælde.

Nyhed

Den populære søgemaskine Google bliver udnyttet af nogle internetbrugere til at promovere egne websites, skriver BBC. Brugerne har fundet en måde, hvorpå de kan få bestemte websider til at rangere højere ved søgninger.

I modsætning til andre fritekst-søgemaskiner på world wide web benytter Google et særlig metode til at rangere websiderne i forhold til relevans, og det skulle ellers gøre denne type af promovering svær at gennemføre.

Ligesom andre fritekst-søgemaskiner kravler Google igennem spindet og indekserer teksten på websiderne. Men Google rangerer søgeresultaterne på en sådan måde, at de mest relevante bliver vist først.

Google vurderer en websides relevans ved at se på, hvor mange andre sider, som lænker til den første side. Jo flere sider, der lænker til en given en side, jo højere oppe kommer siden på Googles rangliste. Tillige bliver nye sider rangeret højere end ældre sider.

Ved at placere det samme link på adskillige websider lykkedes det Adam Mathes, indehaveren af en såkaldt weblog, som er en samling af aktuelle links, at få en vens side øverst i Google, når Google-brugere søgte på teksten "Talentless hack".

Weblogs er af forskellige årsager velegnet til denne type af fupnumre. Nogle frygter, at det kun er et spørgsmål om tid før kommercielle websites vil benytte metoden til at forbedre deres synlighed på Google, men indtil videre mener teknikerne bag søgemaskinen ikke, at problemet er stort.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest