Microsoft: EU holder med konkurrenterne

Microsoft anklager EU for at lytte for meget til konkurrenterne i forhold til monopolsagen mod Microsoft. EU-Kommissionen gentager til gengæld truslerne om dagbøder.

Softwaregiganten Microsoft beskylder EU for at tage parti imod selskabet i stedet for at fungere som en neutral kontrollant af markedet.

Anklagerne kommer som følge af EU's fortsatte undersøgelser af Microsofts dominerende position, hvor EU-Kommissionen mener, at Microsoft ikke har opfyldt de krav, somEU stillede efter afgørelsen i monopolsagen mod selskabet.

EU i lommen på konkurrenterne

EU-Kommissionen har udpeget datalogiprofessor Neil Barrett til at overvåge, at Microsoft opfylder kravene om interoperabilitet med selskabets serversoftware.

Ifølge Microsoft har EU-Kommissionen imidlertid tilskyndet til en række møder mellem Microsoft-konkurrenter som Sun og IBM og Neil Barrett og EU's it-eksperter.

Microsoft mener også, at Kommissionen har været under indflydelse fra konkurrenterne, da den kritiserede Microsofts indsats i forhold til at udlevere information til at opfylde kravet om interoperabilitet.

EU svarer ifølge nyhedsbureauet AP igen over for Microsofts beskyldninger ved at true Microsoft med bøder, hvis selskabet ikke ændrer forretningsadfærd.

Store bøder venter

- Hvis vi holder den linje, vi følger nu, så vil der komme bøder, og det vil ikke være små bøder, siger konkurrencekommissær Neelie Kroes til Dow Jones Newswire ifølge AP.

EU har truet med dagbøder på 15 millioner kroner med tilbagevirkende kraft, hvis Microsoft fortsat ikke lever op til kravet om at udlevere information til brug for interoperabilitet.

Microsoft på sin side fastholder, at selskabet har arbejdet på højtryk for at leve op til EU's krav.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice