12.000 klik om dagen skal tvinge ny lov igennem

Kampen for at få museskader anerkendt som en arbejdsskade forstsætter. HK/Privat har fundet et ekstra grelt tilfælde, som organisationen håber nu vil udløse en principiel afgørelse.

12.000 klik med musen om dagen. I fem år. Det var virkeligheden for en mand i en arbejdsskadesag som HK/Privat nu håber vil danne præcedens i Arbejdsskadestyrelsen.

Manden har i dag kroniske smerter, som skyldes fem års musearbejde med at sætte billeder op i en avis i 1990’erne, fortæller arbejdsmiljøkonsulent Svend-Erik Hermandsen fra HK/Privat.

Sagen er fundet frem, fordi Arbejdsskadestyrelsen for nylig afviste en generel anerkendelse af museskader.

- Denne sag er så ekstrem, at loven må laves om, hvis skaden ikke bliver anerkendt. Manden har fået højre arm fuldstændigt invalideret, siger Svend-Erik Hermandsen.

Hele diskussionen går ud på, at man ikke vil anerkende smerter, fortæller Svend-Erik Hermandsen.

- Men to procent af deltagerne i vores seneste undersøgelse har kroniske smerter morgen, middag og aften forårsaget af musearbejde. Men da man ikke kan måle smerterne, kan skaderne ikke anerkendes. Det er det, vi slås mod, siger Svend-Erik Hermansen.

Fagforeninigen er med den nyeste sag på jagt efter en såkaldt kattelem i lovgivningen, som i særlige tilfælde kan udløse erstatning og anerkendelse af museskader.

- Hvis der findes en kattelem, så er det vel i en sag som den her, at den skal tages i anvendelse? Det er det, vi vil finde ud af med denne sag, siger Svend-Erik Hermansen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird