Dansk halvlederproducent mangler silicium

Den danske halvlederproducent Topsil er kommet ud af 2005 med et underskud på 11 millioner kroner og står foran store problemer, efter koncernens leverandør af silicium har stoppet leverancerne.

Den børsnoterede halvlederproducent Topsil Semiconductor med hovedsæde i Nordsjælland er som ventet kommet ud af 2005 med et underskud i millionklassen.

Samtidig er selskabet løbet ind i problemer med at skaffe silicium til selskabets produkter, og det skaber usikkerhed om Topsils fremtidige udvikling.

Ifølge ledelsesberetningen skyldes problemerne med leverancer af det nødvendige råsilicium, at selskabets leverandør har opsagt kontrakterne med virkning fra indgangen af 2006.

Leverandøren er blevet overtaget af et andet selskab, der selv producerer solceller, og som har ønsket at sikre silicium til selskabets egen produktion.

Silicium er en mangelvare på verdensmarkedet, og Topsil har besluttet at koncentrere alle selskabets udviklingsressourcer på produkter baseret på alternativer til silicium for at være så fleksibelt stillet som muligt.

Topsil fik i 2005 ny direktør, efter selskabet sagde farvel til Peder Mohr Jensen, der i september blev afløst af Keld Lindegaard Andersen.

Direktørskiftet har sammen med opsigelse af andre medarbejdere kostet selskabet 2,8 millioner kroner, fremgår det af regnskabet.

Samlet set kom koncernen ud af 2005 med et underskud på 11 millioner kroner, hvilket betegnes som utilfredsstillende.

Koncernen forventer en nettoomsætning for 2006 på et lavere niveau end i 2005 på baggrund af den usikre leverancesituation. Der forventes ikke overskud i 2006.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S