It-sikkerhedsregler skal være enkle

Enkle regler, der kan håndhæves og forstås af alle, er vejen til at opbygge en fornuftig it-sikkerhedspolitik, lyder nogle af rådene fra sikkerhedschefer.

Det gælder om at fokusere på nogle få enkle regler, når man formulerer en virksomheds it-sikkerhedspolitik.

Samtidig skal man undgå at binde politikken op på specifikke teknologier, der hurtigt kan blive forældet.

Det var nogle af rådene fra en række it-chefer til deres kolleger i forbindelse med Infosec-konferencen i Orlando i denne uge.

Kampe skal vælges med omhu

- Vælg dine kampe med omhu, siger it-sikkerhedschef Anish Bhimani fra JPMorgan Chase til den amerikanske udgave af Computerworld.

Han advarer mod at gøre it-politikken til en lang opremsning af specifikke krav, som det senere kan blive svært at håndhæve.

I stedet skal virksomheden sætte sig klare mål for sikkerhedspolitikken og formulere en politik, der let kan læses og forstås af medarbejderne.

Således har JPMorgan Chase opdelt sikkerhedspolitikken i en kort liste af obligatoriske krav og en lidt længere liste af anbefalinger.

En sikkerhedspolitik bør være adskilt fra sikkerhedsstandarder og -retningslinjer, fordi den hovedsageligt skal bruges til at styre adfærden i virksomheden, påpegede sikkerhedschef Sandy Bacik fra televirksomheden Tekelec i forbindelse med en paneldebat på konferencen.

Det betyder også, at sikkerhedspolitikken ikke bør bindes op på specifikke teknologier, men i stedet formuleres mere langsigtet.

Skal være mulig at håndhæve

Det er dog samtidig vigtigt, at en sikkerhedspolitik er formuleret således, at det er muligt for ledelsen at håndhæve den, påpegede Philip Maier, it-sikkerhedschef i Visa-datterselskabet Inovant ved debatten.

Han anbefaler derfor, at man vender alle regler med dem, der skal håndhæve dem og også med eksperter inden for de enkelte områder, så man er sikker på, at reglerne kan håndhæves i praksis.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyberdivisionens Infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Incident & Problem Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Konsulent til KMD Health & Social

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S