Lommecomputer til børn

Det er ikke kun de voksne, der skal lege med lommecomputere. Fisher-Price har lanceret en lommecomputer til børn, og den er blevet et kæmpe hit.

indhold

Legetøjs-giganten Fisher-Price har lanceret en lommecomputer til børn. Computeren Pixter koster kun 45 dollar i USA, og den er blevet et kæmpe hit øjeblikkeligt. Flere end en halv million enheder er solgt, og forretningerne melder om udsolgt. Den har af gode grunde fået kælenavnet Palm til børn.

Pixter ligner en Palm, da den rummer en trykfølsom LCD-skærm, men der er ikke programmer til kontaktlister, e-mail eller kalender. I stedet rummer den spil og tegneprogrammer. Den er designet til børn fra 4 år og opad.

Ideen til Pixter fik Fisher-Price, da udviklerne havde set børn tegne på deres forældres Palm-computere. På Pixter kan børnene tegne helt frit. De kan også lave tegninger, hvor de skal forbinde punkter.

Pixter kan også udvides, og det fungerer ligesom på Nintendo Gameboy. Små softwaremoduler, der koster 10 dollar, kan sættes i enheden. Disse moduler kan rumme spil eller undervisningsprogrammer. Til august kommer næste version, der får navnet Pixter Plus. Den vil rumme mere hukommelse, så børnene kan gemme flere billeder. Disney har også fået øje på enheden. Disney vil lave flere spil til den nye version.


Pixter ligner en Palm til børn.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S