Mobile arbejdspladser populære i Danmark

Danskerne har i stor udstrækning mulighed for at få adgang til arbejdspladsens interne systemer via mobile enheder. Det giver de sikkerhedsansvarlige udfordringer, mener sikkerhedsekspert.

Mere end seks ud af 10 virksomheder tilbyder deres medarbejdere adgang til virksomhedens systemer via mobiltelefon, PDA eller andet mobilt udstyr.

Det viser en ny undersøgelse fra Teknologisk Institut, der har baseret tallene på svar fra Danmarks Vækstlag, der er et repræsentativt panel på 1.000 direktører for små og mellemstore vidensintensive virksomheder.

Esben Wolf, projektchef på Teknologisk Institut, havde ikke forventet at tallet var så højt, men blev glædeligt overrasket over det.

Snart er alle med

- Og jeg vil tro, at udviklingen vil fortsætte, indtil vi når 100 procent, siger han.

Ifølge Esben Wolf betyder den mobile adgang til virksomhedens systemer potentielt nogle effektiviseringsmuligheder og bedre muligheder for at servicere kunder.

Det afgørende er dog nok, at virksomheden har en strategi og har gjort sig klart, hvad man vil med det, mener Esben Wolf.

- Der bliver ikke automatisk hjemtaget flere ordrer. Gevinsten kræver, at man sætter sig ned og laver nogle mål, siger Esben Wolf.

Sikkerhed i fare

Der er dog også nogle sikkerhedsmæssige overvejelser, som virksomhederne bør have. Det mener direktør i sikkerheds-organisationen DK-Cert, Preben Andersen.

- Problemet er ret overskueligt. En fremmed person kan nemlig gøre alt det med en bærbar, som man selv kan, siger han.

Preben Andersen forklarer, at en fremmed, der får adgang til virksomhedens systemer, kan rode rundt i nogle papirer og downloade nogle ting, som han ikke skulle have haft adgang til. Og her tænker Preben Andersen især på risikoen for industrispionage.

Men det er ikke teknikken, der er den største udfordring for de sikkerhedsansvarlige i virksomhederne.

Menneskelige fejl

- Det er jo ikke svært teknisk set at sikre adgangen til systemerne. Rent faktisk er det svært, fordi det er mennesker, der har med det at gøre. Og mennesker laver fejl, som mennesker nu engang gør, uddyber Preben Andersen.

Han påpeger, at de enkelte medarbejdere derfor skal uddannes til at håndtere sikkerheden i forbindelse med mobile arbejdspladser korrekt og ifølge virksomhedens sikkerhedspolitik.

For eksempel bør de mobile enheder være sikret med en adgangskode og allerhelst krypteret, siger Preben Andersen.

Arbejde 24 timer i døgnet

Den mobile adgang til virksomhedens data og systemer vil desuden betyde, at det bliver mere flydende, hvad der er den faste arbejdstid, mener Esben Wolf.

- Det er en udfordring for os alle sammen, at vi skal lære at håndtere, at vi i virkeligheden kan være på arbejde 24 timer i døgnet, siger han.

Ifølge Esben Wolf, så kan læreprocessen da have nogle omkostninger, og nogen kan have svært ved at styre det og derfor gå ned med stress.

- Men der er jeg så optimist. Jeg tror på, at vi lærer det som arbejdsmarked og medarbejdere, siger Esben Wolf.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S