Apache med .Net

Firmaet Covalent udsender kommerciel version af Apache med .Net-understøttelse.

Indhold

Firmaet Covalent Technologies, som udvikler produkter baseret på open source-webserveren Apache, lancerede onsdag en ny version af dets Enterprise Ready Server, som sætter udviklere i stand til at benytte Microsofts værktøjer til at skrive .Net-applikationer, som kan afvikles under Covalents udgave af Apache.

Enterprise Ready Server bygger på Apache 2.0 og understøtter Microsofts teknologi ASP.Net (Active Server Pages). Indtil nu har det kun været muligt at udvikle ASP.Net til Microsofts egen webserver, Internet Information Server (IIS), som er en konkurrent til Apache.

Ifølge Covalent har det betydet, at mange udviklere har været tvunget til både at benytte begge servere i samme virksomheder for at imødekomme behovene.

Med assistance fra Microsoft har Covalent udviklet et modul til Enterprise Ready Server, som kan afvikle ASP.Net-applikationer, og udviklere kan skrive applikationer til Apache 2.0 med Microsofts værktøj Visual Studio.Net.

I modsætning til Apache er Enterprise Ready Server et kommercielt produkt, som ikke er open source.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT