Mærsk har kig på mobilmarkedet i dyb stilhed

Rederi-koncernen A.P. Møller - Mærsk har flere gange uden held forsøgt at komme ind på det danske telemarked - blandt andet med køb af TDC og køb af en GSM-licens. Hidtil er det dog slået fejl, beretter ny bog.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk, har flere gang sat million-beløb på højkant for at komme ind i telebranchen, skriver Politiken, der citerer en ny bog om selskabet skrevet af Berlingske-journalisterne Jens Chr. Hansen og Søren Domino.

I bogen - "Søderberg - Mand af Mærsk" - fortælles det, at A.P Møller - Mærsk med Jess Søderberg i spidsen i dyb stilhed blandt har budt på en af de landsdækkende telefonlicenser - dog uden held.

Ideen var at opbygge et helt tredje forretnings-område, der skulle supplere olie og skibsfart, hedder det.

Ifølge Politiken har mobil-eventyret først og fremmest været Jess Søderbergs ide. Avisen citerer den kommende bog for, at Søderberg har haft planer om at gå massivt ind med investeringer i både tv, telefoni og internet.

Planerne er langt fra nye. Første forsøg blev ifølge bogen gjort i 1991, da den første GSM-licens blev sendt i udbud. Den gik til GN Store Nord, efter A.P Møller-løsningen Interfon var blevet slået i opløbet.

Angiveligt har rederi-koncernen også været interesseret i at købe Tele Danmark, da selskabet blev privatiseret, men trak sig, da det ikke kunne lade sig gøre at overtage aktiemajoriteten, ligesom A.P. Møller - Mærsk ifølge bogen sammen emd Hutchison-Whampoa overvejede at byde på en 3G-licens. Dette blev dog ikke til noget, skriver Politiken.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job