Mærsk har kig på mobilmarkedet i dyb stilhed

Rederi-koncernen A.P. Møller - Mærsk har flere gange uden held forsøgt at komme ind på det danske telemarked - blandt andet med køb af TDC og køb af en GSM-licens. Hidtil er det dog slået fejl, beretter ny bog.

Danmarks største virksomhed, A.P. Møller-Mærsk, har flere gang sat million-beløb på højkant for at komme ind i telebranchen, skriver Politiken, der citerer en ny bog om selskabet skrevet af Berlingske-journalisterne Jens Chr. Hansen og Søren Domino.

I bogen - "Søderberg - Mand af Mærsk" - fortælles det, at A.P Møller - Mærsk med Jess Søderberg i spidsen i dyb stilhed blandt har budt på en af de landsdækkende telefonlicenser - dog uden held.

Ideen var at opbygge et helt tredje forretnings-område, der skulle supplere olie og skibsfart, hedder det.

Ifølge Politiken har mobil-eventyret først og fremmest været Jess Søderbergs ide. Avisen citerer den kommende bog for, at Søderberg har haft planer om at gå massivt ind med investeringer i både tv, telefoni og internet.

Planerne er langt fra nye. Første forsøg blev ifølge bogen gjort i 1991, da den første GSM-licens blev sendt i udbud. Den gik til GN Store Nord, efter A.P Møller-løsningen Interfon var blevet slået i opløbet.

Angiveligt har rederi-koncernen også været interesseret i at købe Tele Danmark, da selskabet blev privatiseret, men trak sig, da det ikke kunne lade sig gøre at overtage aktiemajoriteten, ligesom A.P. Møller - Mærsk ifølge bogen sammen emd Hutchison-Whampoa overvejede at byde på en 3G-licens. Dette blev dog ikke til noget, skriver Politiken.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network