Intel sagsøges over Pentium 4-ydelse

Amerikanske kunder føler sig snydt af Intel og pc-producenterne HP og Gateway. Påstanden er, at Pentium 4 ikke er hurtigere end Pentium III eller AMD's Athlon.

Nyhed

En lille gruppe pc-ejere har lagt sag an mod chipgiganten Intel og pc-producenterne HP og Gateway. Kunderne påstår, at firmaerne har narret dem til at tro, at Pentium 4 er en overlegen processor i forhold til Pentium III og AMD's Athlon.

Sagen er anlagt den 3. juni ved retten i Madion County, Illinois. Vi snakker selvfølgelig USA - hvor ellers. Sagsøgerne påstår, at Pentium 4 er mindre kraftfuld og langsommere end Pentium III og/eller AMD Athlon, og at det altså ikke er nogen fordel for brugere at vælge Pentium 4 frem for de andre processorer.

Det er ingen hemmelighed, at Pentium 4 udfører mindre arbejde pr. clockcycklus end Pentium III, AMD Athlon og Athlon XP. Det har fremgået af utallige tests. Derfor kunne de første versioner af Pentium 4 ikke følge med Pentium III eller Athlon - trods højere frekvenser.

Til gengæld har Intel været i stand til at skrue hurtigt op for frekvensen på Pentium 4.

I dag har de kraftigste Pentium 4-processorer med en clockfrekvens på 2,53 GHz en højere ydelse end de hurtigste Pentium III eller AMD-processorer.

Det er endnu ikke afgjort, om sagen skal gå videre eller afvises. De involverede firmaer har ingen kommentarer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S