Få nu avisdesign ud af net-medierne - det roder

Klumme: Det er tydeligt, at mange netmedier udspringer af en avis. De har spalter, et arkiv og er en værre rodebutik fyldt med farvelader. Medier født på nettet er enkle og består dybest set af en laaaaaanng liste.

Avisdesign giver et rodet indtryk på nettet. Lad os i stedet få lange lister med overskrift og indledning, der giver ro og overblik.

Etablerede medier er uhyggelig nemme at genkende på web. Et enkelt blik er nok til at afgøre, om mediet er født på nettet, eller om det kom til verden i form af print, radio eller tv.

Sådan sagde en kollega for nylig. Vi andre havde en ide om, at han sgu nok havde ret. Men ingen af os kunne sige hvorfor. Så vi satte os for at undersøge det. Vi printede godt 100 webforsider på netmedier ud og lagde dem foran os på et bord.

Alt for mange spalter

Og kollegaen havde ret. Etablerede medier skiller sig klart ud. De skiller sig først og fremmest ud ved antallet af spalter.

Især avisernes hjemmesider arbejder med mange spalter.

Radio og tv-hjemmesider har færre spalter. Blogs og andre moderne netmedier har kun to spalter, nogle gange kun en enkelt. Kort og generaliserende sagt: Jo flere spalter des ældre er mediet.

Spaltetankegangen kommer fra aviserne.

Her er papiret bredt, og det giver god mening at opdele teksten i spalter.

Så det er ikke så mærkeligt, at netaviser har spalter, for sådan er udgiverne vante til at præsentere stoffet.

De er også vant til at prioritere historierne på en side, og de er vant til at sætte billederne til højre og til venstre lidt på skift, sådan at hver enkelt historie tager sig lidt forskelligt ud.

Det er noget rod

Det samlede indtryk af denne leg med størrelser og billeder kan være rigtigt godt på papir.

Men det er sjældent kønt på web, endsige funktionelt. Indtrykket er rodet, og det går ud over overblikket.

Derfor benytter netfødte medier sig heller ikke af disse papirtrick.

De laver lange lister med overskrift og indleding.

Hvis der hører et billede til, står det altid det samme sted og fylder lige meget.

Det gør sig rigtig godt på web, for det giver ro, som igen giver overskuelighed og overblik.

Men det ville ikke fungere på papir, hvor det ville være kedeligt og uinspirerende at kigge på.

To medier med hver deres formsprog

Der er med andre ord tale om to forskellige medier med hvert sit formsprog – en enkel og ligetil erkendelse, der stadig mangler at finde vej til de fleste gamle mediers hjemmesider.

Dengang Al Gore netop havde opfundet internettet, var mange internetudgivere nervøse for, om læserne overhovedet kunne finde ud af at scrolle.

Den usikkerhed talte for spalteopdelingen, fordi man så kunne have mere indhold på den første side. I dag har vi allesammen lært, at man kan scrolle videre på en webside. Men spalterne består.

Nettet kan jo ikke foldes

En af grundene er, at både redaktører og annoncører på gamle medier stadig taler med megen alvor om, hvorvidt et indholdselement kan ses straks, eller om man skal scrolle for at få det på skærmen.

Fagudtrykket er sjovt nok “over eller under folden” – et udtryk der stammer fra aviser, som foldes, inden de lægges frem i kiosken.

Relevant på papir, ligegyldigt på web. På netmedier orienterer vi os efter lister.

En lang liste med indhold er perfekt til at scrolle igennem og klikke på det, der interesserer.

Når vi har læst, går vi tilbage i listen og finder den næste historie. Gratisprogrammet Google Analytics afslører med overbevisende tal denne adfærd.

Laaaannngge lister

Derfor består nogle af de mest populære nye netmedier som engadget.com, gizmodo.com og boingboing.com af laaange laaaaange lister.

Det er tæt på ligegyldigt, hvor lange de er, læserne scroller sig igennem og får overblik.

Og når man kommer til enden af en liste, kan man trykke på “næste” og så får man da bare en liste mere.

Så er man også fri for at forholde sig til “arkiver” – for hvornår er noget gammelt nok til, at det skal arkiveres?

Næh, det ligger da bare på sin plads i listen og ryger længere og længere bagud.

Så kom nu, Jyllands-Posten, Politiken, TV2 og Computerworld.

Giv os nogle rolige forsider med overblik og lange lister fremfor den farvelade af et papirdesign, I giver os i dag.

Så skal vi til gengæld klikke på nogle flere historier. Deal?

Claus Sølvsteen har arbejdet med nye medier siden 1990. Han er indehaver af Danmarks første private e-mail-adresse og partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S