TDC glemte at forny Digital Signatur-certifikat

Ved en fejl har TDC glemt at forny den validering, som betyder, at browsere opfatter den Digitale Signatur som sikker.

TDC har ved en fejl glemt at forny valideringen af den digitale signatur. Det betyder, at internetbrowseren Firefox siden den 4. november ikke har kunnet genkende TDC’s installationsprogram til den Digitale Signatur som ægte.

Det fortæller Per Rasmussen, direktør for TDC Online.

- Der har ikke på noget tidspunkt været fare for sikkerheden. Men det giver anledning til en uheldig og dårlig brugeroplevelse, siger Per Rasmussen.

I praksis betyder problemet, at browseren ikke kan bekræfte ægtheden af udgiverens identitet. Det kan imidlertid sagtens lade sig gøre at installere og bruge den Digitale Signatur alligevel, fortæller Per Rasmussen.

Fejlen gør, at brugeren får et skilt frem på skærmen, som fortæller, at browseren ikke har kunnet verificere, at TDC er udgiver af den applet, som kører installationen af den Digital Signatur, fortæller Per Rasmussen.

- Selvfølgelig skal verificeringen være i orden. For det giver en oplevelse af, at der kan være noget usikkert ved installationen. Og derfor er det beklageligt, at den ikke er blevet fornyet, siger Per Rasmussen.

- Det er en menneskelig fejl, at certifikatet ikke er blevet opdateret. Selvfølgelig kører der løbende en test af certifikatet, men den er åbenbart ikke blevet kørt siden den 4. november, siger Per Rasmussen.

TDC’s teknikere er netop nu i fuld gang med at rette fejlen, så brugerne fremover slipper for fejlmeddelelsen fremover, fortæller Per Rasmussen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere