Canon lancerer PowerShot G3

Nyt digitalkamera har 4 megapixel og 4x optisk zoom, men minder i øvrigt en del om forgængeren PowerShot G2.

Nyhed

Kamera-producenterne er begyndt at varme op til den store fotomesse Photokina, der finder sted i Køln i næste uge. Her bliver nye produkter bliver lanceret, så de er klar til julehandlen. PC World Online vil for øvrigt vil være til stede.

Canon har tyvstartet med lanceringen af PowerShot G3, der skal følge op på succesen PowerShot G2. Begge kameraer har 4 megapixel at gøre godt med, men G3 har på 4x optisk zoom, hvor G2 må nøjes med 3x.

Canon PowerShot G3.
En ny chip kaldet DIGIC skulle give bedre billedkvalitet og gøre kameraet hurtigere. Chippen gør det også muligt at optage små videoklip med 15 billeder i sekundet i en opløsning på 320x240 pixel.

PowerShot G3 er noget mere brugervenligt end G2. Det er blevet nemmere og mere behageligt at holde på, og knapperne til indstilling af kameraet er blevet placeret mere logisk. Kameraet har genopladeligt batteri og USB-tilslutning til pc'en. Der medfølger et 32 megabyte CompactFlash hukommelseskort.

Man skal til lommerne for at få fat i kameraet, der kommer på markedet i næste måned. Prisen bliver omkring 8.800 kroner med moms.

For mange fotoentusiaster skuffer det sikkert, at PowerShot G3 ikke umiddelbart byder på voldsomme forbedringer i specifikationerne i forhold til G2. Mange havde nok forventet et kamera med fem megapixel. Vi tester kameraet i løbet af de næste par uger for at finde ud af, hvordan PowerShot G3 klarer til i forhold til forgængeren og den nærmeste konkurrent.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse