Torvalds: GPLv3 er bare endnu en licens

Linus Torvalds mener ikke, at hverken GPLv3 eller DRM vil få nogen betydning i det store billede. Derimod hader han DRM og mener, at udviklingsarbejde skal være sjovt før det er værd at beskæftige sig med.

Artikel top billede

Skaberen af Linux, Linus Torvalds, kalder både den kommende General Public License version 3 (GPLv3) og Digital Rights Management teknologi (DRM) for petitesser, når man betragter den store forkromede teknologiudvikling.

Det skriver engelske zdnet.co.uk, hvortil han siger, at GPLv3 og DRM efter hans mening vil komme til at føre til en masse varm luft og mange sårede følelser.

- Men vil de have nogen reel betydning, når det kommer til stykket? Jeg tror det ikke, sagde han i forbindelse med et interview på Linux-konferencen i Sydney,

Interessant udgivelse

Linus Torvalds mener dog, at udgivelsen af GPLv3 til foråret var interessant.

Han begrundede interessen med, at GPLv2 fra 1991 længe har været standarden i open source-miljøet, hvor cirka to tredjedele af open source softwaren knytter sig til GPLv2.

Dog har folk gennem tiderne anvendt mange licenser, påpeger han.

- Og derfor er det jo bare endnu en licens og ikke det store nummer, siger han.

Hader DRM

Han erkendte, at diskussionerne omkring teknologier og software ofte ender i stærke debatter, hvilket han kender fra sig selv.

Blandt andet luftede Linus Torvalds sit negative syn på DRM i interviewet på konferencen. Det skyldes, at teknologien gør livet surt for brugerne, mener han.

- En af grundene til, at jeg virkelig hader DRM er, at det teknologisk set er en underlegen løsning. Teknologien gør det rent faktisk sværere for folk at gøre det, som de har lyst til, sagde Linus Torvalds.

Udviklingsarbejde skal være sjovt

Han forklarede sine udsagn med sit eget menneskesyn.

- Jeg er en stor tilhænger af at lade folk gøre, som de har lyst til. Hvis nogen har lyst til at benytte sig af DRM, så er det deres problem. Jeg vil personligt ikke have noget at gøre med det, forklarede han i interviewet.

Derimod skal softwareudvikling være sjovt, førend han vil beskæftige sig med det.

- Det handler ikke om, om man skal være kommerciel eller ikke-kommerciel eller benytte sig af closed source eller open source. Men man skal have det sjovt for at få det bedste resultat, sagde Linus Torvalds.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S