Kritik af Sander: Svigter danskernes it-sikkerhed

Danskerne har akut behov for at vide mere om it-sikkerhed. Politikere kritiserer videnskabsminister Helge Sander (V) for at have svigtet befolkningens it-sikkerhed

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander (V) gør alt for lidt for at løfte danskernes it-sikkerhed.

Det mener en række eksperter og politikere.

"Ministeren undervurderer groft behovet for en indsats for større it-sikkerhed. Det viser en eklatant mangel på rettidig omhu. Vi har behov for, at færdselssikkerheden på nettet kommer øverst på dagsordenen.", siger digitaliseringsordfører Morten Østergaard fra De Radikale.

Han mener, at Danmark faktisk som foregangsland på dette område kunne få en vare med global værdi.

Men det er ministeren en stopklods for, mener han.

Ansvarsforflygtigelse

"Ministerens mest skelsættende handling har været at lukke det råd, som var for åbenmundet om behovet for en større indsats. Det er en falliterklæring. Det er et offentligt anliggende at fremme it-sikkerheden, og problemet bliver kun større. Ministeren krydser fingre og håber på det bedste - men det er ikke godt nok. Det er ansvarsforflygtigelse.", siger ordføreren.

Han bakkes op af it-ordfører Magnus Heunicke fra Socialdemokraterne.

"Det er alarmerende og en alvorlig hæmsko for udviklingen. Det virker, som om man i regeringen har haft den opfattelse, at danskernes fokus på og viden om it-sikkerhed automatisk ville følge med udviklingen af de digitale muligheder. Men det er jo slet ikke tilfældet. Det paradoksale er, at Helge Sander faktisk har skåret ned på dette område.", siger han.

Dårlig sikkerhed

Hver anden dansker dårlig til it-sikkerhed, viste en rapport fra IT- og Telestyrelsen for nylig.

Og det bekymrer eksperter.

"Det vil hæmme it-udviklingen i Danmark", frygter direktør Christian Wernberg-Tougaard fra UNISYS, der sidder i den arbejdsgruppe under Teknologirådet, der arbejder med it-sikkerhed..

Sikkerhed er forudsætningen for tryghed, der igen er forudsætningen for, at befolkningen vil bruge de digitale services, forklarer han.

"Derfor er det en katastrofe, hvis vi ikke får rettet op på det vidensunderskud, som danskerne har", siger Christian Wernberg-Tougaard.

Hos Dansk Industri og DK Cert, der er en organisation som overvåger it-sikkerheden i Danmark, mener man også, at advarselslamperne lyser for fuld styrke.

"Det er et kerneområde, som vi ikke har råd til at overse", siger sikkerhedskonsulent Preben Andersen fra DK Cert.

Minister henviser til kampagne

Videnskabsminister Helge Sander har tidligere peget på, at kampagnen Netsikker nu! skal løfte danskernes viden om it-sikkerhed.

Til kampagnen er tilknyttet to fuldtidsansatte i IT – og Telestyrelsen. Og i 2006 var afsat 900.000 kroner til markedsføring.

En anden kampagne under Den Digitale Taskforce, der skulle få borgerne til at bruge de digitale services, blev brugt tolv millioner kroner. Heraf blev de seks millioner kroner alene brugt til reklame.

Bag kampagnen stod udover Den Digitale Taskfoce et par håndfulde myndigheder, der alle var med til at finansiere kampagnen.

Også til Netsikker Nu! kampagnen er der tilknyttet en række partnere som Microsoft og Nordea. De bidrager til kampagnen ved at afholde udgifterne til deres egne events i forbindelse med kampagnen.

Minimal effekt

I evalueringen af Netsikker Nu! kampagnen henvises der til sikkerhedsrapporten fra IT - og Telestyrelsen, der viste, at kampagnen havde en minimal effekt.

Det får nu ikke Christian Wernberg-Tougaard til at kalde kampagnen en dårlig idé.

Han mener blot, at den er for lille og rammer for smalt.

"Et år vil man ramme kvinder, og i år vil man ud til de ældre. Det er slet ikke godt nok. Der er behov for decideret bred folkeoplysning", siger han.

Henning Mortensen fra Dansk Industri supplerer.

"Helt overordnet bør man lære af Rådet for Større Færdselssikkerhed både i forhold til at skrue kampagner sammen, men også i forhold til budgetter", siger han.

Rådet for Større Færdelssikkerhed er på finansloven og fik tolv millioner fra staten, men har et samlet budget på små 50 millioner kroner inklusiv bidrag fra private virksomheder, fonde og indtægter fra undervisning.

Videnskabsminister Helge Sander er i Australien i denne uge, og det har derfor ikke været muligt at få hans kommentar til kritikken.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks