Pentium 4 får ny køler

Køling er alfa og omega, når det handler om at holde hurtige processorer stabile. Vi kigger nærmere på den køler, der skal forhindre kommende udgaver af Intels Pentium 4 processor i at blive overophedet. Vi har også snakket med dr. Ravi Mahajan, der er chef for Intels afdeling for køling af processorer. Her får vi slået Intels mening om luftkøling kontra andre former for køling helt fast.

Ny køler

Hvis selve chippen i en processor skal have en høj ydelse og fungere stabilt, skal dens temperatur holdes under en bestemt værdi. Chippen udvikler hele tiden varme, der skal bortskaffes, og nye processorer kan nemt bruge 60-70 watt ved høj belastning.

Den nye køler fra Intel.
Hvis man har rørt ved en tændt 60 watt elpære, har man en idé om, hvor meget varme der skal bortskaffes. Overfladen på en elpære er endda meget stor i forhold til den ene kvadratcentimeter, der udgår arealet på en typisk mikrochip. Man kan tænke sig til varmetætheden på chippen og de vanskeligheder, der kan være forbundet med at bortlede denne varme.

Dertil kommer, at de forskellige dele af chippen ikke udfører lige meget arbejde, og derfor er der forskel i varmeudviklingen. Visse områder af en 3,06 GHz Pentium 4 har en varmeudvikling på 250 watt pr. kvadratcentimeter. Derfor er chippen forsynet med en varmespreder, så temperaturen blive udjævnet. Sådan et varmespredende metalskjold vil også være en del af AMD's Hammer-processorer.

Designet af varmesprederen på selve processoren er uhyre vigtig, men sprederen er ikke til meget nytte, hvis varmen ikke ledes effektivt bort fra den. Her kommer køleren ind i billedet. Designet af kølere forbedres hele tiden, så effektiviteten højnes, og den køler, som Intel leverer med sin kommende 3,06 GHz Pentium 4 processor, ser lidt anderledes ud, end man er vant til.

En kobberkerne med en høj varmeledningsevne sørger for at modtage varmen fra processoren, og denne varme sendes videre ud i kabinettet via kølefinner og en blæser. De mange kølefinner er bøjet i ganske bestemte vinkler rundt i en oval, og blæseren har ingen ramme. Designet er videnskabeligt udregnet til at give den optimale køling til de kommende processorer i Pentium 4-serien.

Når varmen er sendt ud i kabinettet, skal en kabinetkøler sørge for at sende den videre ud i omgivelserne.

Luftkøling er fremtiden

Processorerne bliver stadig mere strømkrævende, og dermed vil de udvikle stadig mere varme. Intel regner med, at en almindelig pc-processor vil bruge over 100 watt om fem-seks år, og de 150 watt rundes i 2016, hvis beregningerne holder.

Spørgsmålet er, om almindelig luftkøling kan klare fremtidens processorer. Ja, siger dr. Ravi Mahajan, der er chef for den afdeling i Intel, der skal analysere sig frem til den optimale måde at samle og køle en processor.

Han er den person i Intel, der ved mest om en processors termiske egenskaber, og hvordan den bedst kommer af med varmen.

Kravene til en effektiv kølemetode stiger, men efter dr. Mahajans bedste overbevisning vil luftkøling af processorer være den bedste løsning i meget lang tid fremover.

Almindelige kølere med blæser er nemlig simple, pålidelige og billige, og disse kriterier kan andre kølemetoder ikke overholde. Væskekøling eller kompressorkøling er mere effektivt, men det vil aldrig blive udbredt i almindelige pc-systemer, mener dr. Mahajan.

En fortsat teknologisk udvikling inden for fremstilling af processorer, tilhørende kølere og kabinetter vil sikre, at luftkøling vil være tilstrækkelig til at klare de voksende krav mange år endnu, lyder argumentet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S