Administrer databasen med MySQL-Front

Når man skal opsætte og vedligeholde den populære svenske relationsdatabase MySQL, så foregår det ved hjælp af kommandoer i et terminalvindue, men for Windows-brugerne er der nem, grafisk administration at hente med programmet MySQL-Front, som kan håndtere og jonglere med de fleste funktioner i open source-databasen.

Nem, grafisk administration

Nem, grafisk administration til MySQL - ja, så siger de fleste PhpMyAdmin, det velkendte web-script, som kan benyttes til administration af databasen.

Men nu er det ikke altid, man har en webserver ved hånden, som kan afvikle PhpMyAdmin, så her får man brug for andre muligheder.

Hvis man er vant til at bruge et terminal-vindue og huske kommandoer i hovedet, så er det nemt nok at holde styr på databasen, men Windows-brugere vil nok have det lidt nemmere med grafiske værktøjer, i særdeleshed hvis man ikke administrerer databaser til daglig.

MySQL-Front er freeware, og udvikleren bag programmet har kastet håndklædet i ringen, men andre har taget handsken op og begyndt udviklingen af programmet MyFrontEnd, som udvikles under open source-licensen GPL. De to programmer ligner hinanden til forveksling, da den førnævnte programmør generøst har doneret MySQL-Fronts brugerflade til holdet bag MyFrontEnd. MyFrontEnd har slet ikke samme funktionalitet som forgængeren, men der udvikles tilsyneladende på programmet.


MySQL-Front har masser af funktioner, og er for det meste lige ud af landevejen.

Vi har tidligere skrevet om den grafiske japanske MySQL-klient KaneyanMySQLAdmin, men programmet var lidt bøvlet. Brugerfladen havde en del unoder, både med den engelske oversættelse, og med enkelte dialoger som fyldte næsten hele skærmen.

Men hvis man kigger på den oversigt over grafiske klienter, som findes på MySQLs hjemmeside, så kan man tydeligt se, at der sker noget på denne front. Der er faktisk masser af grafiske klienter, men vi kunne ikke finde nogen der var lige så gode som MySQL-Front.

Funktioner

Funktioner
MySQL-Front byder på et ganske robust sæt af funktioner. Man kan selvfølgelig skabe og slette databaser og tabeller, redigere kolonner og cellers værdier. Det er en lille smule irriterende, at man kun kan redigere i rækker og celler ved hjælp af knapperne i værktøjslinien, for det er ikke lige til at gennemskue ved første øjekast.

Udover disse grundlæggende funktioner kan man redigere BLOBs, store binære objekter, med understøttelse af billed-formaterne JPEG og GIF - ganske praktisk, hvis man vil skabe billeddatabaser.

Man kan få en oversigt over server-variablerne, holde øje med andre bruger-processer, og slå dem ihjel, hvis man er i det humør. Programmet kan eksekvere endog særdeles store SQL-scripts.

MySQL-Front har også en række særdeles udmærkede data-funktioner, som det hører sig for sådan et program. Man kan replikere databaser mellem to servere, importere og eksportere tekstfiler, og en smart lille funktion konverterer data til kommasepareret tekst eller HTML-tabeller, som placeres i udklipsholderen og så kan man indsætte det hvor man vil, for eksempel i et regneark.

Celler og rækker redigeres ved hjælp af knapperne i værktøjspanelet, og det er ikke lige til at gætte.
Hvis det ikke er nok, så kan man også foretage brugeradministration - altså oprette brugere og definere rettigheder, hvilket andre grafiske klienter typisk ikke er stærke til. Man kan indsætte BLOBs fra filer ved hjælp af en batch-funktion, og diagnosticere tabellernes tilstand.

Som sagt er udviklingen af MySQL-front slut, men forhåbentlig får MyFrontEnd samme funktionalitet og stabilitet som MySQL-Front, ellers er det pokkers ærgerligt. MySQL-Front kan http://www.pcworld.dk/download.asp?Mode=2&ProgramID=705" TARGET="_blank">downloades fra PC World Onlines download-sektion, og programmet har en størrelse på 2,5 megabyte.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S