Knald eller fald for fordelagtige Microsoft-aftaler

Hidtil har mange offentlige myndigheder benyttet sig af de såkaldte Enterprise Agreements, hvor Microsoft har modtaget store beløb for ydelser, som kommunerne ikke har benyttet. Finansministeriet vil nu måske fjerne Enterprise Agreements fra Statens og Kommunernes Indkøbs Service.

Flere kommuner og andre offentlige myndigheder har betalt for Microsoft-programmer, de ikke har brugt, og de har tilmed har betalt for produkterne indtil flere gange.

Det vurderer Forbundet for Tjenestemænd og Funktionærer, der er rystede over aftalerne

"I FTF er vi begyndt at undre os over, hvordan det er lykkedes Microsoft at hive penge ud af skatteborgernes lommer på den måde," står der blandt andet i et notat fra konsulent Ole Stilund fra forbundets it-ressourcecenter.

Betaling ud over licensen

Sagens kerne handler om de såkaldte Enterprise Agreements. Kommuner og andre offentlige myndigheder har købt disse aftaler, der giver en lettere licensstyring og en mulighed for at opgradere sine aftaler.

I disse aftaler betaler virksomhederne ikke kun for selve licensen. Derudover betaler de 29 procent af Microsoft-produkternes licenspris hvert eneste år i den periode, som aftalen gælder. Det er som regel tre år.

Det kan være en god forretning, hvis man hyppigt opdaterer sine programmer, eller hvis man er en forholdsvis lille enhed, der ikke har en professionel licensstyring.

"Kun en meget begrænset del følger de opgraderingsfrekvenser, som Microsoft har. Alle andre kommer til at betale for en unødvendig opgradering, hvis de bruger den samme version af et program i fire eller fem år," siger Jens Hørlück, lektor ved Institut for Økonomi, Aarhus Universitet.

Forny ikke aftalerne

Og det har Finansministeriet måske opdaget. De har udsendt en meddelelse om, at staten ikke skal forny sine Enterprise Agreements lige nu.

"I løbet af marts måned" vil Finansministeriet beslutte, om Enterprise Agreements helt bør fjernes fra Statens og Kommunernes Indkøbs Service, SKI.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra ministeriet før deadline på denne artikel. Statens forhold til Enterprise Agreements er derfor stadig uvist.

Mere professionaliserede kommuner

Ministeriets afgørelse har kun direkte indflydelse på statens indkøb. Men mange kommuner køber også ind via SKI, så beslutningen kan få betydning for, hvor meget kommunerne frem over betaler for deres Microsoft-produkter.

Alternativet til Enterprise Agreements er Select-aftaler. Her vælger kunden – i modsætning til Enterprise Agreements - selv, hvilke licenser de køber, hvor mange, og i hvor lang tid, de vil have dem.

Det vil være den bedste løsning for langt de fleste kommuner i fremtiden, mener Jens Hørlück.

"Med kommunalreformen er de fleste kommuner kommet op i en størrelse, hvor de burde kunne holde styr på deres licenser," siger jens Hørlück.

Brug open source

FTF er helt enig. De peger også på, at det også er en ulempe for kommunerne, at de skal købe en masse programmer, som de ikke nødvendigvis har brug for.

"Det er på tide, at stat og kommuner for alvor åbner øjnene for det veludviklede marked af open source-programmer, som allerede eksisterer," står der i notatet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS