Knald eller fald for fordelagtige Microsoft-aftaler

Hidtil har mange offentlige myndigheder benyttet sig af de såkaldte Enterprise Agreements, hvor Microsoft har modtaget store beløb for ydelser, som kommunerne ikke har benyttet. Finansministeriet vil nu måske fjerne Enterprise Agreements fra Statens og Kommunernes Indkøbs Service.

Flere kommuner og andre offentlige myndigheder har betalt for Microsoft-programmer, de ikke har brugt, og de har tilmed har betalt for produkterne indtil flere gange.

Det vurderer Forbundet for Tjenestemænd og Funktionærer, der er rystede over aftalerne

"I FTF er vi begyndt at undre os over, hvordan det er lykkedes Microsoft at hive penge ud af skatteborgernes lommer på den måde," står der blandt andet i et notat fra konsulent Ole Stilund fra forbundets it-ressourcecenter.

Betaling ud over licensen

Sagens kerne handler om de såkaldte Enterprise Agreements. Kommuner og andre offentlige myndigheder har købt disse aftaler, der giver en lettere licensstyring og en mulighed for at opgradere sine aftaler.

I disse aftaler betaler virksomhederne ikke kun for selve licensen. Derudover betaler de 29 procent af Microsoft-produkternes licenspris hvert eneste år i den periode, som aftalen gælder. Det er som regel tre år.

Det kan være en god forretning, hvis man hyppigt opdaterer sine programmer, eller hvis man er en forholdsvis lille enhed, der ikke har en professionel licensstyring.

"Kun en meget begrænset del følger de opgraderingsfrekvenser, som Microsoft har. Alle andre kommer til at betale for en unødvendig opgradering, hvis de bruger den samme version af et program i fire eller fem år," siger Jens Hørlück, lektor ved Institut for Økonomi, Aarhus Universitet.

Forny ikke aftalerne

Og det har Finansministeriet måske opdaget. De har udsendt en meddelelse om, at staten ikke skal forny sine Enterprise Agreements lige nu.

"I løbet af marts måned" vil Finansministeriet beslutte, om Enterprise Agreements helt bør fjernes fra Statens og Kommunernes Indkøbs Service, SKI.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra ministeriet før deadline på denne artikel. Statens forhold til Enterprise Agreements er derfor stadig uvist.

Mere professionaliserede kommuner

Ministeriets afgørelse har kun direkte indflydelse på statens indkøb. Men mange kommuner køber også ind via SKI, så beslutningen kan få betydning for, hvor meget kommunerne frem over betaler for deres Microsoft-produkter.

Alternativet til Enterprise Agreements er Select-aftaler. Her vælger kunden – i modsætning til Enterprise Agreements - selv, hvilke licenser de køber, hvor mange, og i hvor lang tid, de vil have dem.

Det vil være den bedste løsning for langt de fleste kommuner i fremtiden, mener Jens Hørlück.

"Med kommunalreformen er de fleste kommuner kommet op i en størrelse, hvor de burde kunne holde styr på deres licenser," siger jens Hørlück.

Brug open source

FTF er helt enig. De peger også på, at det også er en ulempe for kommunerne, at de skal købe en masse programmer, som de ikke nødvendigvis har brug for.

"Det er på tide, at stat og kommuner for alvor åbner øjnene for det veludviklede marked af open source-programmer, som allerede eksisterer," står der i notatet.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job