Fredagens aviser om it

Svenskere truer Telia med opdeling. Teleguide åbnes for elbranchens bredbåndsfirmaer.

Svenskere truer Telia med opdeling

I Sverige har regeringen taget de første skridt mod en opdeling af Telia, nordens største teleselskab. Formålet er at få selve telenettet skilt fra i et selvstændigt selskab, som menes at kunne sikre konkurrenterne de samme vilkår som Telia selv. Diskussionen er også aktuel herhjemme, hvor IT- og Telestyrelsen har vovet at tænke tanken om TDC. Samme tanke blev imidlertid afvist af Helge Sander(V). Den svenske Post- og Telestyrelse skal foreslå hvordan ”teleselskaber med en dominerende stilling” kan udskilles fra selve telenettet. Planerne peger på helt selvstændige selskaber eller en deling af nettet som garanterer alle teleoperatører lige vilkår.
(Berlingske Tidende)

Teleguide åbnes for elbranchens bredbåndsfirmaer

Videnskabsministeriets prisguide bliver nu åbnet for elbranchens bredbåndsfirmaer, som ellers i første omgang fik nej til at optræde side om side med traditionelle teleselskaber i den elektroniske teleguide som Videnskabsminister Helge Sander(V) præsenterede i februar. Det sker efter hård kritik fra branchen over at elselskaberne helt var udeladt i guiden. (Morgenavisen Jyllands-posten)

Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere