Intet overblik over de danske e-valgserfaringer

IT- og Telestyrelsen er ved at undersøge udenlandske e-valgserfaringer, men der er ingen konkrete planer om at undersøge, hvordan erfaringerne er med de danske internetvalg.

Ældrerådsrådsvalg, integrationsrådsvalg, skolebestyrelsesvalg, kommunale folkeafstemninger, fagforeningsvalg, partiledervalg og valg til universitetsbestyrelser.

Der har gennem de seneste otte år efterhånden være en lang række danske e-valg, men er der ikke gennemført nogen samlet undersøgelse af, hvorvidt valgene har været en succes eller ej.

Den eneste større erfaringsopsamling er en rapport fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet, hvor der er blevet set på erfaringer med elektroniske valglister.

"I forhold til de mere bløde valgtyper som ældrerådsvalg og lignende vil vi vurdere, hvorvidt der overhovedet er materiale eller erfaringer nok til at udgive en rapport," siger Morten Rosted Vang fra IT- og Telestyrelsen.

Det er Indenrigsministeriets bord

Han er med til at lave den rapport, som videnskabsminister Helge Sander har bestilt om erfaringerne med udenlandske erfaringer med e-valg – herunder det nylige parlamentsvalg i Estland.

"Fokus er på nationale og lokale valg til parlamenter og lignende, og erfaringsopsamlingen vil udelukkende fokusere på udlandet," siger Morten Rosted Vang.

Valg til kommunalbestyrelser og til folketinget i Danmark hører til under Indenrigs- og Sundhedsministeriet, og en status over erfaringerne med disse valg er IT- og Telestyrelsen, der hører under Videnskabsministeriet, ikke involveret i.

Et e-valgsmodul bliver dog implementeret på den nye borgerportal her til sommer. Det skal give kommunerne mulighed for at lade sine borgere stemme via borger.dk, hvor de i dag er nødt til at købe software fra andre leverandører, for eksempel KMD.

Med det nye modul bliver IT- og Telestyrelsen involveret i de e-valg, der bruger modulet.

Derefter vil styrelsen begynde at evaluere på valgene og muligvis også inddrage de tidligere internetvalg i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S