Datalogistuderende i Odense skal bruge Linux

På datalogistudiet i Odense skal de studerende bruge Linux. Det sker for at gøre dem uafhængige, lyder det. Men de må godt skrive rapporter i Word.

De datalogistuderende på Syddansk Universitet i Odense (SDU) skal primært bruge Linux i forbindelse med arbejdet på studiet. Det fortæller Jørgen Bang-Jensen, der er professor i datalogi på SDU.

”Vores holdning på datalogi er, at man primært skal bruge Linux her,” siger datalogi-professoren.

Det betyder imidlertid ikke, at datalogi er støvsuget for produkter fra Microsoft.

Eftersom SDU, ligesom mange andre uddannelsesinstitutioner, har aftaler med Microsoft, er der også computere med Windows XP på det fynske datalogistudie

Uafhængige af producenter

”Men som forskere bruger vi primært Linux og open source, fordi vi dermed ikke er afhængige af, hvad Microsoft og andre måtte finde på,” siger Jørgen Bang-Jensen.

De studerende på datalogi bruger ifølge professoren en Linuxflade til alle de ting de laver.

De har adgang til at skrive rapporter i Word, men det er mere normalt, at de benytter et avanceret tekst proccesseringssystem ved navn LaTeX, der formaterer indholdet automatisk.

”De studerende bruger Linux til alle kurserne. Men de må selv om, hvorvidt de vil bruge Microsoft-programmer til at skrive rapporter i,” siger Jørgen Bang-Jensen.

Få holder fast i open source

Ifølge professoren er datalogi et af de få institutter på SDU, der holder fast i at bruge Linux.

”Det gør vi, fordi Linux er væsentligt bedre til datalogi,” siger Jørgen Bang-Jensen.

Eksempelvis skal de studerende på visse kurser både lære at tilføje og fjerne funktionalitet i styresystemer.

”Men man har jo ikke lov at ændre i Microsofts kode. Derfor er det vigtigt, at de arbejder med noget andet end Microsoft,” siger Jørgen Bang-Jensen.

På flere andre kurser er det desuden nødvendigt at kunne afvikle det samme program på mange maskiner samtidigt. Og det er væsentligt mere besværligt at gøre under Windows end Linux, fortæller professoren.

Når instituttet fastholder brugen af Linux sker det for at sikre at de studerende kan klare sig med open source-kode. Det gør nemlig de studerende meget mere uafhængige ude i virkeligheden, mener professoren.

Bruger Linux

”Når de skal lave noget, hvor de skal være uafhængige af, om systemet går ned, bruger de helt sikkert Linux. Det er et meget mere pålideligt system end Windows er,” siger Jørgen Bang-Jensen.

Personligt mener Jørgen Bang-Jensen at det er i orden, at softwaregiganten forærer de studerende dyre programmer.

”Bare de ikke bliver tvunget til noget ud fra det,” siger Jørgen Bang-Jensen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S