Dell-computere kan være på vej i danske butikker

Dells opbrud med selskabets direkte salgsmodel på det amerikanske marked kan bane vejen for Dell-computere i danske pc-butikker.

Artikel top billede

Det er endnu ikke klart, hvorvidt Dell vil følge det amerikanske eksempel og sælge computere i fysiske butikker.

Bliver Dell-computere godt modtaget af de amerikanske supermarkeds-kunder, når selskabet om få uger sender de første computere ud i supermarkeds-kæden Wal-Mart, kan det bane vejen for Dell-computere i danske butikker.

Sådan lyder det fra Dells pressechef i Danmark, Hans Seime, der ikke lægger skjul på, at virksomheden har fået masser af henvendelser fra kunder, der undrer sig over, hvorfor de ikke kan gå ind i en dansk butik og lægge en Dell-computer i indkøbskurven.

"I første omgang vil vi se på, hvordan tilbuddet bliver modtaget i USA. Så må vi efterfølgende se på, om vi skal udvide til andre regioner," siger Hans Seime.

Butikssalg skal vende udviklingen

Det amerikanske initiativ er et forsøg på at vende udviklingen, hvor konkurrenterne med Hewlet-Packard i spidsen har taget betydelige bidder af Dells markedsandel.

Samme udvikling oplever Dell i Danmark, hvor markedsandelen ifølge analysehuset IDC er skrumpet fra 10 procent i 2004 til blot syv procent i 2006.

Han forventer, at beslutningen om hvorvidt den nye salgsmetode skal udvides til Europa, kan ligge klar hurtigt.

Dell er fjende nummer ét

Dell skal dog ikke forvente, at de danske computerforhandlere vil tage imod virksomheden med åbne arme, vurderer Anders Elbak, analysechef i IDC Nordic.

Dells direkte salg uden om de fysiske butikker har nemlig været en torn i øjet på forhandlerne.

"Der er ingen tvivl om, at Dell altid har været kanalens fjende nummer ét, så det er ikke sikkert, der er den helt store velvilje i kanalen til at tage imod Dell," siger han.

Derfor kan det blive en dyr affære for Dell, hvis virksomheden ønsker at etablere sig i butikker som Fona og Computercity. Ikke mindst fordi it-virksomheden i så fald skal opbygge en organisation med kanalpartnere fra bunden.

"Der er en masse spørgsmål, om hvad de vil med kanalen, der skal afklares, før man kan sige, om det er en god eller en dårlig idé," siger Anders Elbak.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supportere til Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S