Dansk IT hædrer sikkerheds-ildsjæl

Reportage: Det overtegnede årsmøde i organisationen for de it-professionelle i Danmark stod i globaliseringens og innovationens tegn. Søren Kristensen modtog særlig hæder.

Artikel top billede

Søren Kristensen fra Forsvarets Efterretningstjeneste forlader formandsposten i Fagrådet for IT-sikkerhed efter fem år.

Interesseorganisationen for de it-profesionelle i Danmark, Dansk IT, benyttede i dag årsmødet til at hædre en af organisationens markante personligheder, Søren Kristensen, der til dagligt arbejder i Forsvarets Efterretningstjeneste og netop har forladt formandsposten i Fagrådet for IT-sikkerhed efter fem år.

I motivationen for at tildele Søren Kristensen prisen pegede foreningens formand Lars Mathiesen på, den store indsats Søren Kristensen har ydet som drivkraft i et af Dansk ITs største arrangementer, den årligt tilbagevendende IT-sikkerhedskonference.

Indsats for råd

Derudover understregede Lars Mathiesen, at Søren Kristensen spillede en væsentlig rolle i arbejdet med at skabe Rådet for IT- og persondatasikkerhed, som Dansk IT stod bag oprettelsen af efter regeringen valgte at nedlægge sit eget it-sikkerhedsråd.

Der var taktfaste klapsalver til prismodtageren fra de 310 deltagere på årskonferencen.

Det er blevet en tradition, at Dansk IT holder en konferencen før den egentlige generalforsamling, men det er første gang, at foreningen har måttet lukke for tilmeldinger, fordi der ikke var plads til flere i auditoriet på kunstmuseet Arken i Ishøj syd for København.

Globalisering 2.0

De 310 deltagere fik til gengæld en konference i globaliseringens og innovationens tegn. Ejer og topchef i Danfoss, Jørgen Mads Clausen talte blandt andet om sine forventninger til det han kaldte Globalisering 2.0, hvor globalisering af virksomhedernes servicefunktioner kommer i centrum.

"I Danfoss har vi nu samlet finansopgaver fra 35 business units i 29 lande til et shared servicecenter i Krakow, Polen sammen med Capgemini," fortalte Jørgen Mads Clausen.

"På samme måde har vi etableret et it-service center i Kina. Outsourcing af service og globalisering af udvikling og design er vejen frem i globalisering 2.0. Der ikke bare mange penge at spare, men den globale diversitet der opstår i team på tværs af grænser er guld værd, når det gælder innovation," sagde Jørgen Mads Clausen.

Den tråd tog Per Buchwaldt fra Fagrådet for IT Governance & Management straks op i sit indlæg på årsmødet.

Han pegede på, at den danske tradition for effektiv it-udnyttelse netop skabe de bedste forudsætninger for at høste fordelen i både globalisering og innovation, hvor it-understøttelsen er helt afgørende.

Udfordringer

"Men der eksisterer fortsat en række fundamentale udfordringer fra forståelse af teknologien på direktionsgangen over målinger af den værdi it skaber til at skaffe ansatte til at udvikle og vedligeholde de løsninger, som er nødvendige for at understøtte globalisering og innovation," sagde Per Buchwaldt.

Men det er netop udfordringer, som fagrådet arbejder med at løse gennem anbefalinger af modeller for it-ledelse eller governance.

Og Per Buchwaldt lovede at fagrådet vil arbejde på at udbygge anbefalingerne med de bedste eksempler på, hvordan det kan gøres.

Medlemstallet siver

Udfordringer har Dansk IT også på det organisatoriske plan.

For andet år i træk konkluderer foreningen at medlemstallet står stille – og det er endda med de positive briller på.

Reelt faldt medlemstallet fra godt 6.200 til 5.800 medlemmer – en afgang der kan forklares med ophøret med et samarbejde mellem HK Samdata og Dansk IT.

Den nye bestyrelse skal nu arbejde videre med den udvikling og fintune den professionalisering af Dansk ITs rolle som interesseorganisation, der startede med en række organisatoriske ændringer for et år siden.

På den generalforsamling, der fulgte dagens årskonference valgte Dansk IT således fire nye bestyrelsesmedlemmer:

- Projektchef Peter Dreyer, Innovation Lab
- Direktør Klaus Kvorning Hansen, PenSam
- Direktør Christian F. Nissen, Itilligence
- Direktør Lone Smetana, AM Production

De nye bestyrelsesmedlemmer slutter sig til den øvrige bestyrelse som består af:

- Direktør Lars Mathiesen, Nykredit (formand)
- Direktør Dorte M. Stigaard, Region Nordjylland (næstformand)
- Adjunkt Henrik Udsen, Københavns Universitet
- It-direktør Michael Moesgaard, DONG Energy
- Direktør Klaus Nissen, SU Soft
- Enterprise Architect Jan Staack, Region Hovedstaden
- Partner Knud A. Sveistrup, SAM Headhunting A/S
- Direktør Henrik Zangenberg, Gartner Consulting

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job