S3 udfordrer ATI og Nvidia

Grafikfirmaet S3 tager kampen op mod ATI's Radeon-serien og Nvidias GeForce FX. Chippen DeltaChrome byder blandt andet på understøttelse af DirectX 9.

Nyhed

S3 Graphics har på det seneste mest gjort det i grafik til bærbare pc'er og chipsæt. Nu vil firmaet, der for et par år siden blev købt af VIA og Sonicblue, også satse på grafikkort til de kræsne private brugere.

En ny grafikchip ved navn DeltaChrome understøtter DirectX 9 fuldt ud, og går endda et skridt videre. S3 går ud over DirectX 9-specifikationerne, når det gælder de programmerbare Pixel Shader og Texel Shader, der begge er version 2.0+, lige som det er tilfældet for Nvidias GeForce FX.

DeltaChrome har en otte pixel pipeline, og chippen skulle kunne spytte 2,4 milliarder pixels ud i sekundet. Det tyder på en frekvens på 300 MHz, og det er mindre end hvad konkurrenterne fra ATI og Nvidia kan tilbyde. Man skal altså ikke regne med at se en ny førerhund i grafikfeltet, men S3 vil sikkert forsøge at konkurrere på prisen. Chippen vil understøtte DDR RAM med en effektiv frekvens på over 400 MHz.

Som konkurrenterne kan S3 byde på fuldskærms anti-aliasing, som fjerner takkede linjer fra billedet, og DeltaChrome rummer teknologier, der optimerer båndbredden mellem chippen og hukommelsen.

Udover hurtig 3D-grafik kan DeltaChrome sende signalet ud til skærme, fjernsyn og projektorer, der understøtter HDTV-formatet. Grafikchippen har nemlig integeret HDTV encoder.

Generelt skulle chippen være god til at behandle video, hvad enten formatet er MPEG2, MPEG4 eller noget helt tredje. En del af chippen kaldet Chromotion tager sig af sådanne opgaver, og den kan også programmeres. Det betyder bedre muligheder for videoredigering.

De første DeltaChrome grafikchips bliver leveret i løbet af andet kvartal. Der er endnu ingen information om hvilke grafikkort-producenter, der vil benytte chippen, eller hvad grafikkortene kommer til at koste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland