Hul i Internet Explorer

Et nyt hul i Microsofts browser sætter angribere i stand til at afvikle kode på fremmede computere. Microsoft har udsendt en fejlrettelse.

Indhold

Listen over huller i Internet Explorer vokser støt. Det seneste medlem i familien er ét huller som Microsoft betegner som kritisk. Onsdag udsendte firmaet en samlet rettelse, der skulle løse problemerne.

Hullet vedrører versionerne 5.01, 5.5 og 6.0 af Internet Explorer.

Det ene hul gør det muligt for to uafhængige hjemmesider at udveksle data. Det kan udnyttes af en hacker til at lægge ondsindet kode på ens system, ved hjælp af en hjemmeside der udnytter hullet.

Det andet problem ligger i ShowHelp-funktionen. Hullet kan gøre en angriber i stand til afvikle programmer, der allerede findes på systemet, afvikle ondsindet kode eller få adgang til brugerinformationer. Igen er det ved hjælp af en speciel hjemmeside, at hullet kan udnyttes.

Microsoft har udsendt en bulletin, der beskriver hullerne i detaljer, og en rettelse, der også indeholder de tidligere rettelser til Internet Explorer.

Denne artikel stammer fra Computerworld Online

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS