Microsoft tættere på at frigive service pack

Præ-beta-versioner af kommende service packs til Windows XP og Vista er sendt ud til testere. Det er endnu ukendt, hvornår de endelige versioner er klar til brug.

Microsoft har i al stilhed sendt præ-beta-versioner af de kommende service packs til Windows XP og afløseren Vista til test.

Software-giganten ønsker endnu ikke at oplyse, hvornår XP SP3 og Vista SP1 vil være klar til at blive installeret på brugernes maskiner, men har dog bekræftet, at de tidlige versioner af begge service packs er sendt til udviklere.

Insidere havde forventet, at Microsoft allerede nu ville have en beta-version af Vista SP1 klar, men indtil videre er meldingerne fra hovedkvarteret i Redmond, Seattle stadig uklare, og taler om en beta-version 'i løbet af året'.

Anderledes konkret er udsigterne til XP SP3, som Microsoft forventer at sende i beta i første halvdel af 2008. Tidsrammen er dog stadig midlertidig.

Flere år før XP opgives

Behovet for en tredje service pack til Windows XP kan ellers diskuteres, når nu Vista har været på markedet i syv måneder for forbrugerne og ni måneder for erhvervskunder.

Der er dog stadig mange kunder, især i erhvervssegmentet, der kan se værdi i endnu en service-opdatering, vurderer Samir Bhavnani, analysechef i Current Analysis West.

"Adskillige erhvervskunder vil fortsætte et stykke tid med at bruge XP, før de skifter til Vista," siger han.

Der er en tendens til at undervurdere, hvor mange test, der skal udføres, før man opgraderer til en ny generation af styresystemer. Mange af Microsofts bedste kunder vil ikke komme til at bruge Vista før om flere år," siger han.

Overkommer mental hindring

En service pack til Vista kan dog være en vigtig udgivelse, der kan vække interesse for at opgradere til Vista hos erhvervskunderne, vurderer Samir Bhavnani.

"Vista SP1 løser en stor mental forhindring, og SP1 vil få mange flere virksomheder til at tage Vista til sig end den version, der findes i dag," mener han.

Samir Bhavnani vurderer frigivelsen af præ-beta-softwaren til testere som et mindre skridt, men det viser dog, at Microsoft gør fremdrift i bestræbelserne på at få de to service packs ud af døren.

"På den anden side kan de også skabe mere nervøsitet blandt Windows-brugere over, hvornår de næste service packs vil være klar til brug," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job