Amerikanere taber milliarder på nettet

Dårlig digital sikkerhed er skyld i, at amerikanske surfere de sidste to år har tabt næsten 38 milliarder kroner på nettet.

En undersøgelse af 200.000 amerikanske internetbrugere afslører, at det er en dyr fornøjelse, at spare på computerens sikkerhed.

Godt 38 milliarder kroner har de amerikanske forbrugere mistet på grund af virus, spyware og phishing inden for de seneste to år, skriver vnunet.com, der citerer rapporten State of the Net, som Consumer Reports har udfærdiget.

De store tab skyldes blandt andet, at amerikanerne ikke er gode nok til at beskytte deres computer. I undersøgelsen svarer kun 33 procent, at de bruger software til at fjerne eller blokere for spyware.

Udskifter ramte computere

Samtidig bruger amerikanerne enorme summer på at udskifte udstyr, der er blevet inficeret med virus eller spyware.

Baseret på respondenternes svar, anslår rapporten at godt 1,8 millioner amerikanske hustande inden for de seneste to år har udskiftet en computer, fordi den var inficeret med virus.

Desuden har 850.000 købt ny computer på grund af spyware alene inden for de sidste seks måneder.

Problemet falder

Problemet er dog blevet mindre siden sidste år.

Således anslår rapporten, at det i 2007 kun er hver fjerde amerikanske netbruger, der vil blive ramt af virus, spyware eller phishing.

Der er dog fortsat otte procent af amerikanske netbrugere, der lader sig narre af phishing-mails.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job