Linux-kode er bedre

Ifølge et konsulentfirma, som har undersøgt flere styresystemers kildekode, indeholder Linux færre fejl end andre styresystemer.

Indhold

Et amerikansk konsulentfirma, Reasoning, som foretager fejlsøgning af kildekode, har fundet flere fejl i kommercielle styresystemer end Linux. Det skriver CNet.

Reasoning har udsendt resultaterne af dets undersøgelser i en rapport. I rapporten har firmaet sammenlignet Linux med fem andre styresystemer.

Reasoning vil dog ikke ud med hvilke styresystemer, som det har undersøgt, men firmaet siger, at to af de fem styresystemer var Unix-systemer. De tre største kommercielle Unix-systemer er Suns Solaris, IBM's AIX og Hewlett-Packards HP-UX.

Ifølge CNet konkluderer Reasoning i rapporten, at implementeringen af TCP/IP-netværkslaget i Linux-kernen tydeligvis er af højere kvalitet end i tre af de fem andre styresystemer.

I forhold til de to øvrige styresystemer i sammenligningen, som begge er indlejrede styresystemer, siger rapporten at Linux' netværksdel er bedre end det ene styresystem, og sammenlignelig med det andet.

Fejlhyppigheden i Linux, vurderet på grundlag af version 2.4.19, lå på 0,1 fejl per 1.000 liniers kode. I de tre almindelige styresystemer var fejlhyppigheden mellem 0,6 og 0,7 fejl per 1.000 linier.

De to indlejrede styresystemer havde fejlhyppigheder på mellem 0,1 og 0,3 fejl per 1.000 liniers kode.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S