Masser af DDR400 RAM på vej

Når Intel meddeler, at fremtidige chipsæt vil understøtte DDR400 hukommelse, skynder RAM-producenterne sig at levere varen.

Nyhed

I denne uge blev det officielt, at fremtidige Pentium 4-processorer med tilhørende chipsæt vil understøtte dual channel DDR400 RAM. Det fik adskillige RAM-producenter til at meddele, at de skam er klar med hukommelseskredse, som opfylder til de krav, som Intel stiller.

Den 18. februar offentliggjorde Intel version 0.995 af firmaets specifikationer for DDR400 RAM, og Samsung, Hynix, Infineon, Elpida og Micron er klar med chips, der overholder denne specifikation.

DDR400 RAM er allerede på markedet, og hukommelsestypen understøttes af chipsæt fra SiS og Nvidia, men Intels udmelding har for alvor fået de store RAM-producenter op i gear.

Man kan undre sig over, at Intel tilsyneladende velsigner produkter, der ikke overholder nogen officiel standard. Standardiserin­­gsorganet Jedec har endnu ikke godkendt en DDR400 standard.

Understøttelsen af DDR400 er lidt af kovending for Intel. For bare et halvt år siden havde firmaet kun hån tilovers for den hurtige hukommelsestype, og Intel tog endda afstand fra DDR333, fordi standarden ikke var helt på plads.

Sådanne indvendinger kommer Intel ikke længere med. Det vides ikke, hvornår Jedec er klar med den endelige standard for DDR400, men Intel godkender gerne RAM-kredse, der opfylder Intels egen, foreløbige standard. Så må man håbe, at de Intel-godkendte DDR400 chips også viser sig at opfylde den officielle standard.

Dual channel DDR400 RAM passer perfekt til den 800 MHz systembus, som kommende Pentium 4-processorer bliver forsynet med. Derfor er det vigtigt for Intel at få standarden på plads i en fart. Sikkert er det, at det ville passe Intel bedst, hvis standarden er klar, når DDR400-chipsættene 865P/865PE/865G med kodenavnet Springdale og 875P med kodenavnet Canterwood bliver lanceret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job