EU vil hjælpe til gennembrud for mobil-tv

Et nyt fælleseuropæisk organ skal gøre det nemmere for operatører at sende mobil-tv til forbrugerne.

Artikel top billede

Det skal være lettere for indholdsleverandører at tilbyde Eu-borgerne mobil-tv.

Det skal være nemmere for indholdsleverandører, at komme ind på markedet for mobil-tv, mener EU-Kommissionen.

Derfor vil den oprette et særligt fælleseuropæisk organ, der skal forenkle processen med at få de licenser, der skal til for at kunne sende tv til mobiltelefoner via satelitter.

Som det er i dag, skal operatører nemlig have en licens i hvert enkelt land, og den process besværliggøres af, at der ofte er forskellige krav i de 27 medlemslande.

Ensartede krav

Derfor skal et nyt europæisk organ i samarbejde med de nationale instanser i fællesskab formulere de fundementale krav, der skal være på plads, for at kunne sende mobil-tv over hele EU.

Det bliver dog stadig op til de nationale organer, i Danmark IT- og Telestyrelsen, at godkende de enkelte operatører.

Oprettelsen af det fælleseuropæiske organ besluttes endeligt senere på året.

EU-Kommissionen pegede tidligere på sommeren på standarden DVB-H, som den foretrukne standard for mobil-tv.

Nu er det så op til operatørerne at beslutte, hvordan det mobile tv skal nå ud til forbrugerne. Flere har undersøgt mulighederne for en jordbåren distribution, mens andre foretrækker satelitterne, som EU med sit initiativ vil give nemmere adgang til.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos