Genbrugssoftware skal gøre outsourcing billigere

Det skal være endnu billigere at outsource softwareudvikling til Indien. Store indiske udviklingshuse fokuserer på software, der kan genbruges.

Softwarekomponenter, der kan genbruges i flere projekter, er blevet det nye fokusområde for store indiske udviklingshuse.

Det skal gøre det endnu billigere at outsource udviklingen til Indien, skriver Computerworld News Service.

Virksomheder som Infosys Technologies og HCL Technologies har allerede udviklet standardkomponenter, der løser almindelige forretningsopgaver, og derfor kan genbruges i produkter til flere kunder.

"Hvis man ser på de programmer, vi udvikler, er omkring 30 til 35 procent af funktionerne almindelige i flere foskellige applikationer. Der er muligt at gøre den software genbrugelig," siger Bala Variym, vicedirektør i iGate Global Solutions med base i Bangalore, til Computerworld News Service.

Besparelse på 30 procent

IGate udvikler komponenter, der kan bruges i flere forskellige brancher, samt software til banker og finansverdenen, der hurtigt kan tilrettes og udrulles.

Ved at bruge genbrugssoftware, har virksomheden allerede oplevet tidsbesparelser på op til 30 procent på udvikling af programmer. Brugen af standardkomponenter ændrer dog ikke ved, den tid, det tager at designe og teste software, fortæller Bala Variym.

Når der netop nu er fokus på besparelser hos outsourcing-selskaberne, skyldes det, at store multinationale virksomheder har flyttet hele udviklingsfdelinger til blandt andet Indien.

Mindre behov for nyt personale

Blandt andre slog IBM sidste år dørene op for et Global Solutions Center i Indien, der fungerer som koncernens globale samlingspunkt for udvikling af genbrugeligt software.

Samme virksomhed har også åbnet udviklingsafdelinger i Beijing, Kina, og i Pune i Indien, der fokuserer på genbrugelige SOA-services, der kan bruges i software til forskellige kunder.

På den korte bane betyder det, at virksomhederne må investere flere penge i topkvalificeret personale, der forstår de problemer og den teknologi, der skal bruges til de store internationale selskaber.

Men på længere sigt kan genbrugssoftware betyde, at virksomhederne ikke er så afhængige af at skaffe nyt personale, når de skal løse store opgaver.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse