Fransk server brugt til spam

En server i Frankrig flyder med persondata og hackerværktøjer og er angiveligt blevet brugt til udsendelse af spam.

Tusindvis af personlige oplysninger, primært fra amerikanske internet-brugere, er fundet på en server i Frankrig.

Endnu en indikation af, at nettet i stor stil bruges til ulovlig data-indsamling.

Så sent som mandag morgen var oplysningerne stadig tilgængelige via et web-site med forbindelse til serveren. Der var ingen oplysninger om brugernes kontonumre eller lignende på sitet.

"Andre web-sider, tilknyttet samme domæne, indikerer, at sitet meget vel kan være tilknyttet en gruppe hackere fra Mellemøsten, der er berygtede for deres involvering i økonomisk kriminalitet og sletning eller ændring af web-sites.", siger Chris Boyd fra IT-sikkerhedsfirmaet FaceTime Communications, der har flere detaljer om sagen på http://blog.spywareguide.com/2007/09/compromised_emails_lead_to_ie.html"ISP/udbyderen er blevet kontaktet.", tilføjer Boyd.

i følge dokumenternes datering synes de data, hackerne har samlet, at være fra april 2006. I filerne er der oplysninger om brugernes fulde navn, deres (fysiske) adresser og deres IP-adresse.

Desuden er der oplysninger om det web-site, hvor de personlige data blev stjålet fra. Disse web-sites er for de flestes vedkommende ikke aktive længere. Af navnene, www.likefreestuff.com og www.freegift.com, synes det at have været sites med gratis gaver.

"De tilbyder en gave - mod at få dine personlige data.", siger Chris Boyd.

Spam og identitet-forfalskning

I følge lovgivningen er der i USA intet ulovligt i at opbevare data, som folk frivilligt afgiver.

Det svarer til at samle personlige data til markedsføring, hvilket heller ikke er ulovligt. Ulovlighederne opstår, når disse data placeres på en frit tilgængelig server.

Det kan være en overtrædelse af europæisk og amerikansk lovgivning.

"Det er ikke belyst, hvordan oplysningerne på den franske server bliver brugt, men forskellige hacker-fora er opmærksomme på, at de er tilgængelige. Umiddelbart kan e-mail-adresserne bruges til spam og de fysiske adresser til identitets-forfalskningChris Boyd.

"Efterforskning af domænet, der hoster sitet, har givet os en række spor, der peger på en række velkendte hacker-grupper. Serveren, der fungerer som host, er samtidig vært for 24.000 domæner. Det indikerer, at der sandsynligvis forgår afluring af personlige informationer (phising) mellem domænerne," siger han.

Hacker-værktøjer

"En side på serveren indeholder en mængde hacker-værktøjer, der blandt andet kan bruges til at indsætte kodetekst i eksisterende web-sites, så eksempelvis personlige oplysninger kan tappes.

Et andet værktøj, der findes på domænet, er "King IE Exploiter" er en applikation, der kan anvendes til at finde fjendtlig software.

Programmet er sat i forbindelse med 'Trojanske' programmer beregnet til at stjæle bankoplysninger og anden information som derefter bliver spammet," påpeger sikkerhedseksperten.

"Det pudsige er, at når man kører King IE Exploiter, så dukker der en masse brugernavne på hackere op. De er kendte for at medvirke i alle mulige former for bedrageri og hacker-angreb", siger Boyd.

Et af disse angreb var via en orm at anbringe en falsk BitTorrent klient på de angrebne computere, som efterfølgende sendte store mængder video-filer ud på nettet. Mange af de angrebne brugeres video-filer cirkulerer stadig på nettet.

"Mange aner ikke, at deres data cirkulerer derude - eller hvordan de bliver brugt.", siger Chris Boyd og tilføjer:

"Det er ret bekymrende at iagttage, hvordan de med fornøjelse indsamler alle disse data".

Oversat af Bo Madsen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S