Xeon oppe på 3 GHz

Intels Xeon-processor til arbejdsstationer og mindre servere kan nu fås med frekvenser på op til 3,06 GHz.

Nyhed

Chipgiganten Intel har lanceret to nye processorer i Xeon-serien, nemlig en version på 3,06 GHz med 533 MHz systembus og en udgave på 3 GHz med en busfrekvens på 400 MHz. Begge har 512 kilobyte L2-cache.

Xeon benyttes i arbejdsstationer og servere med en eller to processorer. Xeon konkurrerer først og fremmest med AMD's Athlon MP, i hvert fald indtil AMD's Opteron bliver lanceret den 22. april.

Den officielle pris for en 3,06 GHz Xeon er 690 dollar, mens man slipper med 433 dollar for en 3 GHz Xeon.

I årets tredje kvartal bliver en ny udgave af 3,06 GHz Xeon udstyret med en megabyte L2-cache. Sidst på året begynder Intel at fremstille Xeon med 90 nanometer teknologi, og denne processor med kodenavnet Nocona får også en megabyte L2-cache. Mere af den hurtige cache-hukommelse giver processoren en højere ydelse.

Nocona får højere frekvenser end 3,06 GHz, og processoren bliver forbedret på adskillige punkter i forhold til den nuværende Xeon med kodenavnet Prestonia.

I løbet af 2004 får Nocona et nyt chipsæt med kodenavnet Lindenhurst. Det vil understøtte PCI Express, der er afløserne for den aldrende PCI-bus.

Intel har selvfølgelig også planer for Xeon MP, der benyttes i større servere med mere end to processorer. Til næste år får processoren fire megabyte cache-hukommelse, og en 90 nanometer version med kodenavnet Potomac dukker også op. Chipsættet til Potomac kaldes Twin Castle, og det får også understøttelse af PCI Express.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S