Salget af fladskærme mere end fordoblet

Fra 2001 til 2002 steg salget af LCD-skærme med 105 procent. Antallet af solgte skærme med billedrør faldt med to procent.

Nyhed

Det går strygende med salget af fladskærme. Faktisk blev salget mere end fordoblet fra 2001 til 2002, og stigningen overgik producenternes vildeste forventninger. Det fremgår af en ny rapport fra analysefirmaet DisplaySearch.

I 2002 blev der solgt 32,2 millioner LCD-skærme i verden, og det er 105 procent flere end året før. Det gik stærkest med at lange fladskærme over disken sidst på året. I fjerde kvartal af 2002 blev der solgt 30 procent flere fladskærme end i tredje kvartal.

Ifølge undersøgelsen steg antallet af solgte computerskærme med 15 procent fra 2001 til 2002, men stigningen skyldtes udelukkende de populære fladskærme. Salget af skærme med billedrør faldt nemlig med to procent.

I 2002 var det dog stadig billedrørsskærme, der stod for størstedelen af det samlede salg på 117 millioner skærme. Ifølge en analyse fra IDC vil dette ændre sig i 2003, hvor fladskærmene vil overhale de traditionelle skærme.

På verdensplan stod der Dell på hver syvende LCD-skærm, der blev solgt i 2002, og dermed ligger Dell nummer et foran Samsung og HP. I Europa bliver der dog solgt flere Samsung-skærme end Dell-skærme.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S