Sådan kan du surfe mellem nettets 3D-verdener

Med et nyt plugin til browseren kan du glide ind og ud af 3D-verdener, som det passer dig.

Artikel top billede

InDuality giver websurfere muligheden for at logge ind i flere 3D-universer fra en 3D-platform.

It-mastodonten IBM har sammen med selskabet Pelican Crossing udviklet et plugin til Microsofts Intetnet Explorer under Windows XP og Windows Vista, der giver adgang til en hel række virtuelle verdener.

InDuality er navnet på plugin'et, der foreløbigt er i alfa-fasen, og er blevet præsenteret i et ydmygt hjørne på Virtual Worlds konferencen i San Jose, USA, skriver amerikanske Cnet.

Plugin'et giver websurfere muligheden for at træde ind i en 3D-have og via forskellige virtuelle skærmdumps få adgang til de mest populære virtuelle verdener såsom Second Life, Entropia og Club Penguin.

Glidende overgange

For dedikerede brugere vil inDuality-plugin'et betyde en lettere virtuel hverdag.

For at komme ind i de virtuelle verdener via inDuality skal webrugerens avatar nemlig bare træde helt tæt på et skærmdump, og vedkommende vil derefter befinde sig i den valgte verden.

Fordi systemet er webbaseret, kan brugeren træde tilbage til den lille tredimensionelle have ved brug af tilbage-tasten.

Pelican Crossing oplyser til Cnet.com, at hvis brugeren benytter et såkaldt OpenID, kan vedkommende glide ubesværet rundt i alle de virtuelle universer uden at skulle logge på eller til at downloade en håndfuld programmer først.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S