Spamfighter vinder kamp om udenlandsk ansat

Spamfighter er efter 18 måneder tæt på at få lov til at ansætte amerikanske Kimberly Kozachik. Meningsløst spild af tid lyder kritikken fra Spamfighter-direktør.

Artikel top billede

En lang, sej kamp er ved at være afsluttet for danske Spamfighter og en af firmaets ansatte. Og det er ikke den daglige kamp mod spam, der er tale om.

Det er kampen mod de bureaukratiske krumspring, man skal igenem for at få lov til at ansætte udenlandsk arbejdskraft, som har sat Spamfighter på en hård opgave.

Firmaet har nu i 18 måneder forsøgt at få lov til at ansætte den 24-årige amerikaner Kimberly Kozachik.

For 18 måneder siden søgte Kimberly Kozachik, som kommer fra Arizona i USA, om arbejds- og opholdstilladelse i Danmark.

Først nu tyder indikationerne fra integrationsministeriet på, at hun får lov til at blive og arbejde i landet.

Spamfighter havde rekrutteret hende på baggrund af hendes amerikanske bachelor i marketing fra University of Arizona, og hun har læst international business i et år på Copenhagen Business School.

Amerikansk forbindelse

Spamfighter-direktør Henrik Sørensen forklarer, at det var helt centralt for firmaet at få en person med indgående kendskab til USA – helst en amerikaner.

"Vi skulle bruge en til oversættelse og markedsføring. Grunden til at vi skulle have en amerikaner var, at vi ville have en med forståelse for amerikansk kultur og sprog," siger Henrik Sørensen.

"Det er vores erfaring, at man skal kunne kommunikere på den helt rigtige måde med amerikanere."

Han fortæller, at Spamfighter annoncerede og kun fik to henvendelser. Den ene fra en amerikaner, der kun ville arbejde deltid. Den anden fra Kimberly Kozachik.

Det eneste, der skulle på plads, var arbejds- og opholdstilladelsen.

Forsvundet sag

Efter de første 13 måneders tovtrækkeri med myndighederne fik Kimberly Kozachik at vide, at sagen var bortkommet, så man måtte begynde forfra. Den dukkede dog op igen senere.

Først efter tre afslag og gentagne klager har Kimberly Kozachik nu fået meldinger om, at hun snart får en opholdstilladelse.

Begrundelsen for afslagene: Hendes arbejde kunne udføres af dansk arbejdskraft, og hendes løn er for lav.

Argumenter som Spamfighter-direktøren Henrik Sørensen ikke forstår.

En lignende stilling er blevet besat af en kineser med samme arbejdsforhold.

Kritikken retter han mod beskæftigelsesregionen for Sjælland og Hovedstaden, som tager stilling til, om der er danskere, der kan løse opgaven, og om lønnen er i orden.

"De har beregnet lønningen ud fra en tabel, som ikke er aktuel for et opstartsfirma i it-branchen," siger Henrik Sørensen.


Store konsekvenser
Trods opbakningen fra Spamfighter har det været en hård kamp. Kimberly Kozachik har været meget afhængig af sin danske kæreste og den familie, hun oprindeligt boede hos, da hun kom til landet. Alligevel bliver hun ved.

"Der er så meget i medierne om, at der mangler arbejdskraft, og jeg var den eneste ansøger, så jeg kan ikke forstå det," siger Kimberly Kozachik.

Kimberly Kozachik fortæller, at hun har fået mavesår i løbet af den lange ventetid. Alligevel holdt hun fast i det principielle i sagen.

Efter hun er fyldt 24, har hun haft muligheden for at gifte sig med sin danske kæreste, og på den måde få opholds- og arbejdstilladelse.

"Jeg synes ikke, man skal gifte sig af den grund, og det skulle ikke være nødvendigt, når man hele tiden hører, at der mangler arbejdskraft," siger Kimberly Kozachik.

Henrik Sørensen mener heller ikke, at sagen giver mening, for han står fast på, at Kimberly Kozachik er den bedst egnede til jobbet.

"Jeg lovede mig selv, at jeg ikke ville give op," siger han og tilføjer, at han var tæt på smertegrænsen for hvor meget energi, han ville bruge på sagen.

IT-Branchen har taget de generelle spørgsmål i sagen op med Integrationsministeriet og er i dialog med ministeriet om de generelle forhold for branchen.

Integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) udtaler sig ikke i verserende sager, oplyser ministerens informationsmedarbejder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS