36 gigabyte på en skive

Toshiba har udviklet et optisk drev, der kan skrive 36 gigabyte data til et medie, der er på størrelse med en dvd.

Nyhed

Japanske Toshiba har udviklet en prototype af et optisk drev, der benytter en blå laser til at skrive data til et medie, der har samme størrelse som en almindelig dvd, men som kan rumme op til 36 gigabyte data på en enkelt side.

Data lægges i to lag på mediet, lige som det er tilfældet med mange dvd'er. Hvor dvd-drev benytter en rød laser til læsning og skrivning af data, bruger Toshibas nye drev en blå laser, hvor lyset har mindre bølgelængde. Derfor kan data pakkes tættere.

Kampen om at udvikle dvd'ens afløser er hård. I samarbejde med NEC forsøger Toshiba at promovere Advanced Optical Disc, mens en anden gruppe producenter med Sony og Philips i spidsen er begyndt at fremstille optiske drev under navnet Blu-ray.

Både Advanced Optical Disc og Blu-ray er baseret på blåviolette laserstråler, og begge medier har en diameter på 12 centimeter lige som cd'er og dvd'er.

Toshiba pointerer, at Advanced Optical Disc minder om dvd i konstruktionen, idet begge medier består af to 0,6 millimeter tykke skiver, der limes sammen. Producenter af dvd'er kan således genbruge en del produktionsudstyr.

Drevet bliver demonstreret i morgen på konferencen Optical Data Storage, der i øjeblikket finder sted i Vancouver, Canada.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S