EU's it-projekt på sporet efter flere års lammelse

Efter to års lammelse ser det ud til, at EU er tilbage på banen. Teknologi er det første område, der drager fordel af enigheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I et to dage langt møde i slutningen af sidste uge blev ministre fra EU’s 27 lande enige om at redde Galileo, Europas svar på USA’s GPS.

De blev også enige om at gøre en ekstra indsats for at forbedre Europas fragmenterede og dyre patentsystemer og forpligtede sig til at bruge 70 milliarder EU-kroner på en række offentlige/private forskningsprojekter.

Alle disse initiativer er blevet forsinket de seneste år, fordi EU ikke kunne blive enige om en forfatning i 2005.

EU mistede fodfæstet det år, fordi Frankrig og Holland forkastede teksten i nationale folkeafstemninger.

Forfatningen var udformet til at sikre, at EU fortsat kunne fungere efter tilstrømningen af nye medlemslande i 2004.

Overskygget af debat

Uden forfatningen ville beslutningstagningen i det udvidede EU blive endnu mere besværlig.

Debatten om traktaten har overskygget de fleste andre sager siden 2005, særligt langsigtede emner som EU’s evne til at konkurrere globalt.

Men i sidste måned opnåede man endelig politisk enighed om en korrigeret forfatningstraktat.

Ved mødet i sidste uge – kaldet Competitiveness Council – ”kunne man virkelig fornemme, at EU gerne ville videre i teksten,” fortæller Fabian Zuleeg, senioranalytiker i tænketanken European Policy Centre.

”Forfatningsdebatten optog kostbar tid. Den gjorde også, at politikerne tøvede med at håndtere langsigtede spørgsmål, såsom hvordan man kan forbedre EU’s evne til at innovere og konkurrere globalt. Det er muligt at planlægge forud, nu hvor der ikke er et institutionel problem i vejen,” siger han.

Det mest markante gennembrud omhandlede Galileo.

Der har hængt et spørgsmålstegn over den planlagte satellit-navigationssystem i mere end et år, efter et konsortium af private virksomheder valgte at bygge og lancere de 30 satellitter, der blev trukket ud, og dermed tage deres andel på 17,9 milliarder af budgettet på 25,3 milliarder med sig.

EU-Kommissionen foreslog at gøre Galileo fuldt offentligt finansieret ligesom GPS er i USA, men som altid når der er milliarder kroner involveret, kunne medlemslandene ikke blive enige om, hvordan det skulle finansieres.

Nogle begyndte at stille spørgsmålstegn ved, om systemet overhovedet er nødvendigt.

Midler omplaceres

En 12 timer lang debat ledet af Portugal, som er formand for EU det næste halve år, blev ministrene enige om at omplacere nogle ubrugte midler i stedet for at udvide budgettet.

”Vi har en aftale. Alle pengene bliver taget fra ubrugte midler, der primært var allokeret til landbrug,” fortæller en talsmand for det portugisiske formandskab.

EU-Kommissionen forventer, at aftalen bliver endelig ved en afstemning i denne uge under et møde mellem transportministrene.

Fremskidtet med hensyn til patenter var knapt så fantastisk, men kan få større konsekvenser på længere sigt.

I et forsøg på at få et gennembrud sagde Joao Tiaga Silveira, Portugals justitsminister, at man for alvor skal begynde arbejdet med at skabe et fælles patentproces-system og et enkelt europæisk patent, der er kendt som Community Patent.

Han sagde, at det er ”optimistisk”, at disse vil føre til ”specifikke resultater” ved slutningen af det franske EU-formandskab i anden halvdel af næste år.

Endelig gennemtrumfede Portugal også en godkendelse af en ny type offentligt/privat forskningssamarbejde, hvor næsten 70 milliarder vil blive sat til side til fælles tiltag på teknologiområdet.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet