Globaliseringen

Tilbage til artiklen 12 it-fif til at sikre din vækst-strategi.

At hele verden er en potentiel platform både for afsætning af varer, rekruttering og produktion er utvivlsomt det helt store nirvana for toplederne i disse år.

Igen er der god grund til at bringe mere it i spil for at forbinde verden. Men ikke kun teknisk.

Ifølge Gartner-analytiker Mark Raskino ligger et stort potentiale i globaliseringen netop i sammensætningen af den rette medarbejdergruppe.

Internettet gør det muligt at skabe, kreere og udvikle i team på trods af store geografiske afstande.

Og hvad der kunne ligne en HR-opgave, mener Mark Raskino fra Gartner, sagtens kan blive til en it-opgave – i hvert fald at få sparket udviklingen i gang.

“Det er med HR, som det var med marketing i internettets barndom – der skulle it skubbe på udviklingen,” siger Mark Raskino.
Han mener, at de kommende års kamp om den globale talentmasse netop ligger i at hjælpe HR-afdelingen med at håndtere globale medarbejdere.

En del af løsningen kan være at gøre virksomheden i stand til at oprette, nedlægge og restrukture afdelinger over hele verden med stor hast.

Snuptag

Når der for eksempel er behov for at udvikle ny it, kan det sagtens være, der er brug for med et snuptag at åbne et nyt kontor i Bangalore.

Andre gange kan udfordringen være produk­tionen, og dermed behov for en afdeling i Kina.

Men det kræver, at it-afdelingen kan følge med og har opbygget nogle strukturer, der gør den i stand til at imødekomme de hastige ændringer.

It-afdelingen får dog formentlig også en udfordring med en mere blød karakter:

Rådene er mange og afhænger naturligvis af den enkelte forretning.

Tidligere global CIO og nuværende europæisk CIO for Sony Pictures Entertainment, Steve Delevan, er dog ikke i tvivl.

“Vi ville gerne udnytte it endnu bedre ude i verden, men det kan bare ikke lade sig gøre at lede folk, der er 8.000 mil væk,” siger han.

Steve Delevan har i de senere år gennemrenoveret og professionaliseret it-afdelingen hos Sony – ikke mindst på grund af filmindustriens digitale udfordringer med bevægelse fra analog celluloid til digitale pixels, 3D-annimation og spil.

“Hvis du virkelig vil vokse og bygge, så skal du være der,” lyder hans råd.

Tilbage til artiklen 12 it-fif til at sikre din vækst-strategi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job