Udnyt it-platformen og malk data

Tilbage til artiklen 12 it-fif til at sikre din vækst-strategi.

Det er måske ikke den mest åbenlyse værdiskaber, men man kan få mere ud af både it-infrastrukturen og virksomhedens data.

De fleste virksomheder hersker i dag over en omfattende it-infrastruktur bestående af e-mailsystem, ERP-system, CRM-system – og listen er ofte meget lang.

Alt sammen har gjort hverdagen nemmere, men flere steder sættes der nu spørgsmålstegn ved, om selv samme systemer ikke kunne gøre hverdagen endnu nemmere og dermed øge produktiviteten?

Hos Danfoss er svaret ja.

Smartworker

Her har CIO Kenneth Egelund Schmidt sat Danfoss IT i spidsen for en udvikling, der handler om at få mere værdi ud af den eksisterende it-platform.

Konceptet hedder Smartworker og drejer sig blandt andet om, at medarbejderne lærer at udnytte it-værktøjerne bedre.

Ikke ved at lære en masse om programmernes features, men om hvordan programmer kan udnyttes til at give mere overblik over arbejdsdagen og reelt være et planlægningsværktøj.

Resultaterne har blandt andet været mindre stress og en frigørelse af to timer om ugen, forlyder det i responsen fra medarbejderne.

Data er et andet aktiv, der ifølge analysehuse fortsat er dårligt udnyttet.

Forklaringen skal muligvis søges i, at ansvaret for udnyttelsen aldrig er blevet placeret:

“Et det kun CIO’ens opgave at opsamle data,” spørger Mark Raskino retorisk.

Både og

Spørgsmålet besvares af mange eksperter med et både og – og derfor arbejder mange virksomheder i øjeblikket med at etablere små business intelligence-enheder, som smelter it-kompetencen og evnen til at grave data frem sammen med forretningsenhedernes viden om, hvilke data de bedst kan bruge.

Men først lige en sviptur tilbage i historien om business intelligence.

For det lyder jo ganske fornuftigt at samle BI-kompetencerne og se på, hvordan informationer udnyttes bedst.

Spørgsmålet er, hvorfor det først er nu, mange år efter de første investeringer i datawarehouses, at udnyttelsen af business intelligence investeringer for alvor optræder på dagsordenen.

Effekten af disse såkaldte BI-kompetencecentre er stor:

“Studier viser, at sammenholder man en virksomhed, der ikke har et kompetencecenter, med en virksomhed, der har, vil return on investment være 10 gange større, hvis man har et kompetencecenter. Det er ikke så lidt,” lyder det fra Claudia Imhoff, der er leder af rådgivningsvirksomheden Intelligent Solutions, der holder til i Boulder, Ohio.

Tilbage til artiklen 12 it-fif til at sikre din vækst-strategi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse