Artikel top billede

Tidligere Microsoft-manager står til 20 år i skyggen

Snyd med domæne-navne kan koste en tidligere Microsoft-manager en bøde på 1,3 millioner kroner og 20 år i fængsel.

Svindel i millionklassen kan koste dyrt for den tidligere Microsoft domæne-manager, Carolyn Gudmundson.

Hun blev i sidste uge arresteret og anklaget for at have stjålet mere end fem millioner kroner i Microsofts rejse-virksomhed, Expedia.com samt en anden virksomhed, domæne-selskabet Marksman fra Californien.

Bedrageriet skulle være foregået siden 2000, hvor hun eftersigende har snydt i alt tre firmaer med domæne-registreringer.

Den 44-årige Carolyn Gudmundson er anklaget for hele 18 tilfælde af bedrageri, hvilket kan koste den tidligere Microsoft-chef end bøde på 1,3 millioner kroner samt 20 år på vand og brød.

Opfandt fiktiv person

Ifølge anklageskriftet har Carolyn Gudmundson som domæne-manager haft adgang til kreditkortet til at sikre sig Microsoft-internetdomæner, hvilket er blevet misbrugt.

I nogle tilfælde blev priserne på domænenavnene pumpet kunstigt i vejret og i andre tilfælde har Carolyn Gudmundson slet ikke kunnet fremskaffe kvitteringerne på domænerne.

Hun er blandt andet anklaget for at have opfundet en fiktiv person, G.M. Lossman, som hun narrede domænefirmaet Marksman til at sende checks til. Det viste sig senere, at postadressen tilhørte Carolyn Gudmundsons mor.

Det forlyder, at Carolyn Gudmundson ikke vil erklære sig for skyldig, når hendes sag tages op igen på torsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere