Kalundborg: Effektiviseringer for 25 millioner årligt

Hvad skal it-lederne i 2008? Peter Trebbien, IKT-chef i Kalundborg Kommune, skal sikre borgerne besparelser for 25 millioner kroner.

Tilbage til: Fem danske it-topchefer sætter ord på 2008.

Efter en veloverstået og omfattende strukturreform er IKT-chef i Kalundborg Kommune, Peter Trebbien, nu i færd med nye, store projekter.

Et af dem er netop vedtaget i kommunalbestyrelsen, og har som endemål via bedre teknologianvendelse at sikre en presset kommunal pengekasse besparelser på 25 millioner kroner årligt.

Projektet indebærer alt lige fra konsolidering af servermiljøet fra 20 forskellige lokationer til en ensartet princip for håndtering af serverne i alle kommunens folkeskoler samt optimering af arbejdsgange.

Digitale lønsedler

Eksempelvis skal alle kommunale lønsedler digitaliseres, analoge blanketter digitaliseres og de administrative opgaver lægges direkte ud til kommunens institutioner.

"I stedet for at en institutionsleder udfylder en masse papirer, som så sendes ind til kommunen, skal de fremover selv kunne indtaste oplysningerne," siger Peter Trebbien.

Den tekniske afvikling af de manuelle papirgange og indførslen af digitale lønsedler er i sig selv ikke den største udfordring, fortæller Peter Trebbien.

Kræver tilvænning

"Den største udfordring er faktisk at vænne cheferne til at arbejde digitalt. I stedet for at de beder nogle medarbejdere om at skaffe relevante oplysninger, skal de nu selv håndtere opgaverne digitalt," siger Peter Trebbien.

Digitale lønsedler er også en udfordring. 20 procent af kommunens ansatte har ikke internetadgang, og derfor vil der blive gjort en ekstra indsats overfor de personer, der ikke har tilstrækkelige digitale muligheder.

Samtidig stilles der via favorable ordninger udstyr til rådighed:

"Vi vil gerne være en digital kommune. Derfor tilbyder vi alle medarbejderne favorable løsninger med medarbejderbredbånd og pc-ordninger, telefoni og mobiltelefoni," siger Peter Trebbien.

Også chef for borgerservice

Peter Trebbien er i øvrigt netop udnævnt til jobbet som chef for 60 medarbejdere i borgerservice – en opgave, som han skal bestride ved siden af it-jobbet.

Tilbage til: Fem danske it-topchefer sætter ord på 2008.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest